RN
TwitterFacebook

Poselski projekt uchwały w sprawie pierwszeństwa pieszych na pasach

Koalicja Obywatelska złożyła projekt ustawy w sprawie pierwszeństwa pieszych na pasach. Według polityków ugrupowania, to sprawdzenie intencji premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział wprowadzenie takiego rozwiązania podczas expose.

Poseł KO Michał Szczerba tłumaczył, że w projekcie zdefiniowano, czym jest ustąpienie pierwszeństwa oraz zasady jego stosowania. W myśl propozycji, pierwszeństwo przed pojazdem będzie przysługiwać nie tylko pieszemu na pasach, ale także oczekującemu na możliwość wejścia na przejście. Wyjątkiem będzie przejście przed nadjeżdżającym tramwajem – wówczas uprzywilejowany będzie ten pojazd.

Pieszy musi czuć się bezpieczny i w czasie przechodzenia przez przejście, ale również wtedy, kiedy oczekuje na możliwość przejściawyjaśniał poseł Szczerba.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zaapelowali, by rządząca większość podjęła szybkie prace nad projektem – tak aby zmiany weszły w życie od nowego roku. Według wnioskodawców, propozycja nowych przepisów ma również chronić osoby starsze, będące często ofiarami na przejściach dla pieszych. W ubiegłym roku na pasach zginęło w Polsce 285 osób.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen + seventeen =