RN
TwitterFacebook

POT uruchomiła specjalny adres mailowy do zgłaszania m.in. prób oszustw związanych z bonem turystycznym

W odpowiedzi na doniesienia medialne o ofertach sprzedaży Polskiego Bonu Turystycznego, Polska Organizacja Turystyczna utworzyła specjalny adres mailowy – nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl. Wysyłane na niego zgłoszenia dotyczące handlem bonami, POT będzie kierowała do organów ściągania.

Polska Organizacja Turystyczna przypomina, że celem Polskiego Bonu Turystycznego było wsparcie polskich rodzin, a przede wszystkim 6,5 mln dzieci, które realizując bony pośrednio wspierają turystykę krajową. Jak podkreślono również, POT zależy na tym, by młodzi Polacy zwiedzali ojczyznę i wyrobili sobie nawyk podróżowania po kraju.

Na doniesienia o próbach sprzedaży bonów zareagował sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Jak powiedział, bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione.

Zgodnie z Ustawą o Polskim Bonie Turystycznym, świadczenie musi być spożytkowane na dziecko, na które zostało przyznane. Oznacza to, zapłata bonem na rzecz innego dziecka jest niezgodna z prawem.

Przed kupowaniem Polskiego Bonu Turystycznego przestrzega prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk.

– Zarówno sprzedawanie bonu, jak i używanie kupionego bonu jest niezgodne z prawem. Kupujący mogą stać się ofiarami oszustwa. Nie można mieć pewności, czy środki na danym bonie, nie zostały wcześniej wydane – poinformował prezes Andrzejczyk.

POT apeluje także o nie kupowanie bonów przez internet. Należy pamiętać, że sam 16-cyfrowy kod nie wystarczy żeby nim zapłacić za usługę turystyczną. Trzeba jeszcze dysponować drugim kodem, który przychodzi na telefon beneficjenta dopiero w momencie regulowania należności. Próba obejścia tego procesu może być traktowana jako próba oszustwa.

Drugim przykładem nieprawidłowości, które można zgłaszać do POT na specjalnie utworzony adres, jest przypadek, gdy płatność została przyjęta nie na usługę hotelarską bądź imprezę turystyczną. Jeśli bon zostanie wydany na innego rodzaju usługi, niż te przewidziane ustawowo, to wtedy POT wszczyna postępowanie i dochodzi należności.
Polska Organizacja Turystyczna będzie analizowała wszystkie sygnały, dotyczące nieprawidłowości w realizacji programu Polski Bon Turystyczny.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *