TwitterFacebook

Powiat kolneński. Dyrektor PUP przechodzi na emeryturę

Zmiana na stanowisku dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kolnie. Po 21 latach kierowania urzędem na emeryturę przechodzi Wacław Sójko.

Jest osobą rozpoznawalną, znaną, powszechnie lubianą – tak o obecnym jeszcze dyrektorze Urzędu Pracy wypowiada się starosta kolneński, Tadeusz Klama:

– Pan Wacław Sójko jest bardzo lubiany i szanowany. W pracy nigdy nie bał się nowych rzeczy, był kreatorem i koordynatorem wielu programów, które miały aktywizować osoby bezrobotne. Dla wielu osób jest autorytetem, w swoim środowisku i biur pracy z całego województwa.

Wacław Sójko w trakcie swojego uroczystego pożegnania porównał sytuację na rynku pracy z czasów, gdy obejmował urząd z tą, która jest obecnie:

– W Kolnie pracowałem ponad dwadzieścia jeden lat. Rozpocząłem pracę tutaj jeszcze za czasów województwa łomżyńskiego, jako kierownik Rejonowego Urzędu Pracy. A po reformie samorządowej, kiedy powstało województwo podlaskie, została mi powierzona funkcja dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Kolnie. W rejonie naszego działania było wtedy ponad pięć tysięcy bezrobotnych, dzisiaj jest ich około dwóch tysięcy. Stopa bezrobocia była wtedy dosyć wysoka, bo było ponad 20% osób bez pracy. Połowa z nich otrzymywała zasiłki dla bezrobotnych, tak zwane “kuroniówki”. Dlatego wtedy Urząd Pracy był bardzo popularnym urzędem, bo wypłacał dużo pieniędzy. Potem się to zmieniło i dzisiaj już tylko około 9% osób zarejestrowanych ma prawo do zasiłku. Oczywiście rynek pracy był wtedy słabszy, bo byliśmy akurat po reorganizacji i nie było zakładów pracy.

Sójko będzie pełnił swoją funkcję do końca stycznia. Na razie stanowisko odchodzącego dyrektora zajmie jego zastępczyni, Dorota Konopka. Konkurs na nowego szefa Powiatowego Urzędu Pracy w Kolnie zostanie ogłoszony w lutym.

JT/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *