RN
TwitterFacebook

Powiat kolneński: Licealiści pisali listy w obronie Yasaman Aryani

Już po raz piąty uczniowie I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Kolnie włączyli się w Maraton Pisania Listów, który w całej Polsce organizuje organizacja Amnesty International. Młodzi stanęli w obronie iranki, Yasaman Aryani.
 
Młoda kobieta zdjęła hidżab (zasłona, która okrywa głowę i piersi, noszona przez większość muzułmanek po osiągnięciu wieku kobiecej dojrzałości w obecności dorosłych mężczyzn spoza ich najbliższej rodziny oraz kobiet niemuzułmanek), czym złamała obowiązujące w Iranie prawo.
 
Yasaman Aryanii to aktorka, która odważyła się przeciwstawić irańskiemu prawu nakazującemu kobietom zakrywanie głowy. Z odsłoniętymi włosami rozdawała kwiaty pasażerkom pociągu, zachęcając inne młode kobiety do zdjęcia hidżabu. Film przedstawiający to wydarzenie trafił do internetu i stał się bardzo popularny. Skłoniło to władze Iranu do jej aresztowania. Obecnie jest skazana na karę 16 lat więzienia – wyjaśnia powody, dla których biorą udział w akcji, jedna z uczennic liceum.
 
Takie akcje są bardzo ważne, bo pokazują jak wiele można osiągnąć działając razem mówią nauczyciele. Zgadza się z nimi wicestarosta kolneński, Karol Pieloszczyk:
 
Bardzo się cieszę, że odbywa się taki maraton pisania listów. Jest to bardzo pożyteczna inicjatywa, która pomoże osobom, które są uciskane. Trzeba to wspierać, zwłaszcza, że żyjemy w wolnym kraju, mamy świadomość tego, że jesteśmy wolni, a inni są pod uciskiem.  Na pewno to jest dla młodzieży kształcące. W ten sposób widzą zło, które się na świecie dzieje. Czują więź, że tym osobom w ten sposób mogę pomóc.
 
Starostwo Powiatowe w Kolnie/ red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *