RN
TwitterFacebook

Powiat kolneński. O drogach i finansach na nie dyskutowali z marszałkiem województwa [FOTO]

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego w nowej perspektywie finansowej oraz zrealizowane w ostatnim czasie w Stawiskach inwestycje przy wsparciu funduszy przekazanych przez samorząd województwa były wiodącymi tematami środowego (05.02) spotkania w Stawiskach. Udział wzięli w nim marszałek Artur Kosicki wraz z wicemarszałkiem Markiem Olbrysiem.

– W gminie Stawiski działo się w ciągu ostatniego czasu bardzo dużo, a to dzięki wsparciu Województwa Podlaskiego rozpoczęła spotkanie jego gospodyni Agnieszka Rutkowska, burmistrz Stawisk.

Wsparcie, z którego skorzystała gmina to m.in. dofinansowanie w wysokości ponad 6 mln zł na modernizację oczyszczalni ścieków w Stawiskach, która nie była modernizowana przez ostatnie 24 lata.

­- Otrzymaliśmy dofinansowanie na odnawialne źródła energii, a także dotację w wysokości ponad 2 mln zł na realizację tzw. miękkich projektów z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) zbudowaliśmy place zabaw, a także, po 30 latach czekania udało się zrewitalizować park w Stawiskach, dzięki dotacji z RPOWPwymieniała osiągnięcia gminy Rutkowska.

Marszałek Artur Kosicki zapowiedział podczas spotkania konsultacje dotyczące nowego RPOWP w perspektywie 2021-2027.

Chcemy rozmawiać z samorządami o tym jakie są potrzeby i oczekiwania mieszkańców. W regionie będą też szkolenia dotyczące wypełniania wniosków o dofinansowanie unijne, tak aby błędy formalne nie blokowały dostępu do środków unijnych – podkreślił marszałek.

Poruszył też kwestie inwestycji drogowych:

Wiemy, że są z tym problemy i spróbujemy wygospodarować część środków na sfinansowanie wkładów własnych na budowę dróg dofinansowywanych z Funduszu Dróg Samorządowych.

Marszałek Olbryś podkreślał potrzebę organizowania spotkań podobnych do tego w Stawiskach .

To daje lepszą komunikację, co skutkuje tym, że będziemy mogli zrobić więcej i sprawniej – powiedział wicemarszałek. Zachęcał też do współdziałania pomiędzy powiatami, poszukiwania możliwości finansowania inwestycji ze środków centralnych.

Wrota Podlasia/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ten − 3 =