RN
TwitterFacebook

Powiat kolneński. Samorządowcy wesprą finansowo szpital

Szpital Ogólny w Kolnie otrzyma wsparcie finansowe od każdej z gmin powiatu kolneńskiego. Takie ustalenia zapadły na specjalnie zwołanym spotkaniu przedstawicieli samorządów. 

Kolneński szpital obecnie pracuje w trybie nadzwyczajnym. Ogłoszenie w Polsce pandemii COVID-19 spowodowało, iż wszelkie działania przeciwepidemiczne i zapobiegawcze w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia i przecięcia dróg szerzenia się choroby zakaźnej wywołanej nowym koronawirusem zostały wzmożone. Pracownicy i pacjenci muszą być zabezpieczeni lepiej niż w trybie normalnej pracy, a to wymaga zwiększenia nakładów na zakup dodatkowych środków ochrony osobistej, tj. fartuchów, maseczek i rękawic jednorazowych, środków dezynfekcyjnych, w tym do dezynfekcji rąk i powierzchni, środków czystości: mydła, papieru toaletowego, ręczników papierowych, sprzętu jednorazowego użytku, leków oraz innych wyrobów medycznych niezbędnych do realizacji świadczeń zdrowotnych. Od 19 marca przed budynkiem ustawiono specjalne namioty do weryfikowania pacjentów. Jeśli chory będzie wykazywał objawy zarażenia koronawirusem, w namiocie poczeka na transport na oddział zakaźny. Przed wejściem do szpitala znajdują się również maty dezynfekcyjne.

 – Szkoły, przedszkola, żłobki, urzędy, restauracje i inne firmy i instytucje ograniczyły swoją działalność do minimum, czego bez wątpienia nie może zrobić nasza placówka – przekonuje dyrektor Krystyna Dobrołowicz. – Szpital na bieżąco dokonuje zapotrzebowań do Agencji Rezerw Materiałowych, jednakże to, co otrzymał dotychczas, w żadnym stopniu nie zabezpiecza potrzeb – dodaje Dobrołowicz w piśmie skierowanym do samorządowców powiatu. – W tej sytuacji należy jasno wskazać, że bez pomocy ze strony samorządów powiatu kolneńskiego szpital nie będzie w stanie zapewnić właściwej ochrony zarówno pracownikom wykonującym pracę w warunkach wysokiego ryzyka i narażenia zdrowia swojego oraz swoich bliskich, jak również pacjentom.

W związku z tym w trybie pilnym zorganizowano wczoraj (24.03.) spotkanie samorządowców powiatu kolneńskiego. Wzięli w nim udział Andrzej Duda burmistrz Kolna, Agnieszka Rutkowska burmistrz Stawisk, Józef Bogdan Wiśniewski wójt gminy Kolno, Andrzej Piętka wójt gminy Grabowo, Piotr Niedbała wójt gminy Turośl i Józef Dymerski wójt gminy Mały Płock. Każdy z samorządów zdecydował się przekazać od 5 do 10 tys. złotych.

To nasza  solidarna odpowiedź na apel pani dyrektor kolneńskiego szpitala z prośbą o wsparcie placówki w tych wyjątkowo trudnych czasach – mówi Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno. Samorząd przekaże 10 tys. złotych. – Nikt z nas nie miał wątpliwości, że trzeba to zrobić, bo chodzi o bezpieczeństwo i zdrowie zarówno personelu szpitala jak i jego pacjentów, a wspólnym celem jest przecież zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wszyscy jesteśmy na froncie walki z tym zagrożeniem.

Finansowo swoją placówkę wsparł również Zarząd Powiatu Kolneńskiego.

– Musimy wspierać nasz szpital z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców powiatu i zapewnienia ciągłości opieki medycznejmówi starosta kolneński, Tadeusz Klama. – Zarząd powiatu zdecydował się przeznaczyć dodatkowe środki w kwocie 34 tysięcy złotych na zakup m.in. maseczek, kombinezonów, rękawiczek oraz płynów do dezynfekcji. Na przyszłej sesji, która odbędzie się w czwartek (26.03.) rada podejmie uchwałę o przeznaczeniu dodatkowych 21 tysięcy złotych na zakup urządzenia do dezynfekcji powietrza. 

UG/UM Kolno

1 komentarz

  1. kama Odpowiedz

    Po dobra postawa !!!

    Tylko prośba – te spotkania nie są konieczne – można zadzwonić, napisać
    Trzeba dawać dobry przykład jak się zachować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 2 =