TwitterFacebook

Powołane do służby Niepokalanej

Życie konsekrowane to życie wyjątkowe, od początku, do końca poświęcone Bogu. Szczególnym wymiarem życia konsekrowanego jest powołanie zakonne. O tym czym dla sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny jest dar ich powołania opowiedziały siostry posługujące w Łomży:

Konsekracja to łaska – mówi s. Maria ze zgromadzenia sióstr Służek NMP. Inna z sióstr dodaje jednak, że jest to łaska, którą trzeba w odpowiedni sposób przyjąć, a żeby ją przyjąć to trzeba ją najpierw odczytać, pozwolić sobie usłyszeć Boży głos wzywający do życia konsekrowanego.

Zanim wstąpiłam do zakonu prowadziłam typowe studenckie życie, ale czułam że to nie jest moja droga. Pan Bóg pokazywał mi wtedy poprzez spotkane osoby, poprzez konkretne znaki jakie jest moje powołanie. Pewnej nocy przyśniła mi się Maryja Niepokalana, i po tym postanowiłam, że oddam się jej, że wstąpię do zakonu Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Dziś mija już ponad 10 lat od tego momentu. To nie jest łatwa droga, często czuję, że coś mnie przerasta intelektualnie czy fizycznie. Pytam Boga, dlaczego ja, ale pomaga mi to, że jestem otwarta na Boże plany, że nie kreuje swoich wizji, on mnie zaprosił do życia konsekrowanego, do posługi misyjnej, a ja na to zaproszenie odpowiedziałam i jestem szczęśliwa – mówi s. Monika.

Wyjątkową drogą swojego powołania podzieliła się także siostra Lucyle, która pochodzi z Gruzji, a obecnie służy m.in. na furcie łomżyńskiego seminarium – Zawsze pragnęłam służyć Bogu w cichości, w ukryciu. Gdy usłyszałam od znajomego księdza, że są w Polsce siostry, które nie noszą habitów to pomyślałam, że życie w takim zgromadzeniu byłoby spełnieniem moich marzeń. Gdy po raz pierwszy znalazłam się w domu sióstr służek zachwyciła mnie prostota sióstr i pokorna służba ludziom. Ja też chciałam tak żyć. I teraz, gdy jestem we wspólnocie zakonnej mogę powiedzieć, że czuję się bardzo dobrze w Polsce i w tym zgromadzeniu  – mówi s. Lucyne.

Siostry Służki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej to zgromadzenie bezhabitowe, założone przez bł. Honorata Koźmińskiego w 1878r. Założenie przez niego tego zgromadzenia miało związek z objawieniami Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Szczególnym charyzmatem sióstr Służek jest działalność wśród ludności wiejskiej. Siostry prowadzą też działalność katechetyczną i jak sama nazwa głosi – służą, wszędzie tam gdzie potrzeba rąk do pracy. Obecnie w naszej diecezji znajduje się 7 domów sióstr Służek NMP, w których przebywają 43 siostry.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *