RN
TwitterFacebook

Pożegnanie ks. kan. Marka Grunwalda

Rozkochany w swojej parafii – tak o zmarłym ks. Marku Grunwaldzie mówił ks. Zbigniew Skuza podczas Mszy świętej żałobnej. Ta odprawiona została w Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży.

W homilii wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży podkreślił, że odejście ks. Grunwalda symbolicznie wpisało się w okres Bożego Narodzenia, który w chrześcijaństwie jest czasem wielkiej nadziei. W języku łacińskim Boże Narodzenie to Dies Natalis Jesu Christi. Dies Natalis… chrześcijanie tak właśnie nazywali dzień śmierci. Ks Dolindo Ruotolo napisał: „Śmierć sprawiedliwych nie jest śmiercią. To prawdziwe narodzenie” – cytował biblista.

W Mszy św. uczestniczyli bliscy, znajomi, rodzina i siostry zakonne, które opiekowały się zmarłym, gdy ciężko chorował. Ks Zbigniew Skuza przywołał również osobiste wspomnienia o zmarłym. Pamiętam, jak byliśmy w Krukowie na dorocznym zjeździe kursowym. Ks Marek odprawiał wówczas Mszę św. Podczas modlitwy powiedział do ludzi, że to najpiękniejsza parafia i kurpianki są tutaj również najładniejsze. Wywołało to aplauz wiernych. Widać było, że cieszy się swoją parafią

Ks Marek Grunwald pochodził z parafii Wąsosz. Święcenia kapłańskie przyjął pod koniec czerwca 1991 roku w Łomży z rąk bpa Juliusza Paetza, kilka tygodni po wizycie na Ziemi Łomżyńskiej św. Jana Pawła II. Służył w sześciu parafiach: Miastkowo, Łapy, Śniadowo, Jelonki, Wyszonki Kościelne, Wąsewo. W sierpniu 2008 roku został administratorem w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Krukowie, gdzie rok później pełnił już posługę proboszcza. W kwietniu 2014 roku bp Janusz Stepnowski nadał ks. Markowi Grunwaldowi godność kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej w Myszyńcu.

Msza św. pogrzebowa odprawiona zostanie w piątek o godzinie 10:30 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu. Przewodniczyć jej będzie bp Janusz Stepnowski. Ciało ks. kan. Marka Grunwalda spocznie na cmentarzu parafialnym w Wąsoszu.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *