RN
TwitterFacebook

Pozew przeciwko producentom serialu “Nasze matki, nasi ojcowie”

Żołnierze Armii Krajowej pozwali producentów serialu “Nasze matki, nasi ojcowie”. Przed krakowskim sądem rozpoczęła się druga rozprawa przeciwko niemieckiej telewizji ZDF oraz firmie UFA Fiction. Proces wytoczył 92-letni żołnierz AK Zbigniew Radłowski oraz Światowy Związek Żołnierzy AK.

Weterani twierdzą, że serial narusza ich dobra osobiste, pozbawia dumy narodowej oraz wolności od mowy nienawiści. Według nich, w serialu znalazły się sceny, z których można wywnioskować, że AK była współwinna zbrodni na Żydach, a Niemcy są przedstawieni jako ofiary drugiej wojny światowej.

Żołnierze AK domagają się przeprosin we wszystkich telewizjach, w których serial został wyemitowany. Dodatkowo chcą, aby każde następne emisje poprzedzone były stwierdzeniem, że jedynymi winnymi Holocaustu byli Niemcy.

Adwokaci producentów wnosili o odrzucenie pozwu. Twierdzili, że polski sąd nie jest właściwy do rozpoznania sporu. Powoływali się także na prawo do wolności artystycznej twórców serialu.

Film “Nasze matki, nasi ojcowie” po emisji w Niemczech i w Polsce wysyłał dyskusje dotyczącą sposobu przedstawienia w serialu Polaków oraz problemu odpowiedzialności Niemców za zbrodnie II wojny światowej. W Polsce produkcję krytykowano za ukazywanie partyzantów z AK jako antysemitów i bagatelizowanie odpowiedzialności Niemców.

IAR/fot.Contando Estrelas via Foter.com / CC BY-SA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 + 20 =