RN
TwitterFacebook

Poznamy najlepszego ministranta w diecezji

36 ministrantów zmierzy się w tę sobotę w finale I Diecezjalnego Konkursu Liturgicznej Służby Ołtarza. Reprezentacje 4-osobowych grup z 9 parafii zostały wyłonione w II etapach: parafialnym i dekanalnym. O szczegółach i motywach organizacji takiego konkursu opowiedział nam ks. Grzegorz Karwowski, diecezjalny duszpasterz liturgicznej służby ołtarza.

Etap diecezjalny jest etapem końcowym konkursu. Składa się on z dwóch części teoretycznej i praktycznej, podczas gdy we wcześniejszych etapach oceniana była tylko teoria. W konkursie wyłonimy najlepszą drużynę ministrancką i najlepszego ministranta naszej diecezji – mówi ks. Grzegorz Karwowski.

Okazuje się, że dobrego ministranta cechuje nie tylko poprawność pod kątem zewnętrznych czynności, ale także wiedza i świadomość tego co dzieje się podczas każdej Mszy Świętej. Wykonywać poprawnie swoje czynności to za mało. Trzeba wiedzieć jaki to ma sens, co to oznacza, jaka jest tego symbolika i wymowa, a najważniejsze jest to by gdzieś po drodze nie zatracić swojej wiary. Będąc tak blisko czynności liturgicznych można wzbudzić w sobie jeszcze większą wiarę i oto właśnie nam chodzi – dodaje ks. Karwowski.

Konkurs jest formą która motywuje, a przy okazji stawia nacisk na dbałość o piękno liturgii: To nie jest tak, że ksiądz może dowolnie kreować liturgię, to samo dotyczy liturgicznej służby ołtarza: ministrantów, lektorów i innych osób posługujących przy liturgii. Ona ma ma swoje normy, zasady. Podleganie tym zasadom jest modlitwą, ale też ukazaniem, że to zewnętrzne formy mają dużo głębszy sens – mówi diecezjalny duszpasterz liturgicznej służby ołtarza.

Nagrodami w konkursie jest wyprawa na Święty Krzyż i nagrody rzeczowe. Finał 18 maja w parafii św. Anny w Kolnie.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × two =