RN
TwitterFacebook

Prawie 11 mln zł dla samorządów na Podlasiu na naprawę dróg po klęskach żywiołowych

14 podlaskich samorządów otrzyma łącznie 10, 9 mln złotych z rezerwy budżetu państwa. Pieniądze przeznaczone są na naprawę dróg i mostów zniszczonych wskutek kataklizmów, np. gwałtownych ulew.

We wtorek (3.04) samorządowcy otrzymali od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji promesy poświadczające dofinansowanie. Pieniądze trafią do samorządów z przeznaczeniem na 15 inwestycji. Są to powiaty: bielski, grajewski, łomżyński, moniecki, sokólski i siemiatycki oraz gminy: Zawady, Turośl, Filipów, Drohiczyn, Wizna, Przerośl, Perlejewo i Boćki.

Promesy wręczył samorządowcom w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. Jak poinformował, w tym roku w skali kraju podzielono do tej pory na takie cele z rezerwy budżetu państwa 317 mln zł. Największa kwota, 100 milionów złotych, trafi do dwóch województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.Są to województwa najbardziej doświadczone przez klęski żywiołowe. Latem ub.r. dotknęły je potężne nawałnice.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przypomniał, że dofinansowanie może sięgać 80 proc. wartości kosztorysowej danej inwestycji, ale nie może przekraczać 3 mln zł. Wnioski – za pośrednictwem wojewody – składane były przez samorządy do MSWiA, które dysponuje rezerwą. Samorządy, którym przekazano promesy, otrzymały taką kwotę, o jaką wcześniej wnioskowały. Są to kwoty od 320 tys. zł do 1,2 mln zł dla poszczególnych samorządów. Prawie wszystkie inwestycje naprawcze dotyczą odcinków dróg powiatowych i gminnych. Np. Starostwo łomżyńskie otrzyma prawie 900 tysięcy złotych na naprawę ważnego węzła komunikacyjnego. Chodzi o zjazd z nowego mostu w Piątnicy. 27 lipca ubiegłego roku to miejsce zniszczyła ulewa.

Po nawałnicach, jakie przeszły, nastąpiło tak naprawdę bardzo mocne zniszczenie tego miejsca łącznie z chodnikiem. Przejazd tym odcinkiem drogi stał się bardzo uciążliwy, wręcz niebezpieczny. Dzięki tym środkom uda się tę inwestycję zrealizować i odbudować ten fragment ulicy – powiedział wicestarosta łomżyński Lech Szabłowski.

Jarosław Zieliński zwrócił uwagę, że planowane naprawy szkód z lat 2016-2017 nie są jedyne. Mniej więcej połowa zgłoszeń wojewodów, połowa kwot, na jakie wojewodowie zgłosili potrzeby, dotyczą czasu sprzed 2016, a więc od 2009 do 2015.

KW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *