TwitterFacebook

Prawie pół tysiąca terytorialsów na szkoleniach rotacyjnych

Czerwiec to kolejny miesiąc, w którym wszystkie tygodnie wypełnione są choćby jedną formą szkolenia. W sobotę i niedzielę w województwie podlaskim szkoli się prawie pół tysiąca Terytorialsów. 

Pierwsze szkolenie po przysiędze.

W sobotę szkolenie rotacyjne rozpoczęli żołnierze 14 batalionu lekkiej piechoty, którzy 26 maja w Wysokiem Mazowieckiem składali przysięgę wojskową. Dwudniowe szkolenie jest zdominowane przez dwa główne tematy: szkolenie SERE (poziom A) oraz szkolenie medyczne.

Szkolenie SERE uczy nie tylko zasad przetrwania w kryzysowych warunkach, ale także myślenia, iż wola, motywacja i kreatywność są często sposobem wyjścia z trudnego położenia.

Szkoleniem z zakresu medycyny pola walki objętych 100% żołnierzy WOT. Obejmuje ono m.in. prowadzenie resuscytacji z użyciem defibrylatorów AED, które dostępne są w miejscach publicznych.

Szkolenia rotacyjne w Białymstoku i Suwałkach

Oprócz żołnierzy z Hajnówki, 16 i 17 czerwca zajęcia mają Terytorialsi z 11 i 12 batalionu lekkiej piechoty. W przypadku żołnierzy z Suwalszczyzny jest to ostatnia „rotacja” przed 14-dniowym szkoleniem zintegrowanym zaplanowanym w lipcu.

Szkolenie podstawowe

23 czerwca w Podlaskiem rozpoczyna się, piąte w tym roku, wcielenie kandydatów do służby w WOT. Jego finałem będą przysięgi wojskowe, które odbędą się 8 lipca w Sokółce i Bielsku Podlaskim.

Szkolenia ogólnopolskie

W czerwcu podlascy Terytorialsi brali też udział w szeregu szkoleń organizowanych przez Dowództwo WOT. Było to szkolenie zwiadowców, ratowników wodnych oraz współdziałania z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Łącznie w 2018 roku w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej 45 tygodni wypełnionych jest choćby jedną formą szkolenia: podstawowego, wyrównawczego, rotacyjnego lub zintegrowanego.

***

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp w Hajnówce.

Nabór do brygady to proces ciągły. Wnioski o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz informacje na temat procesu rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej www.terytorialsi.mil.pl.

por. Łukasz WILCZEWSKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *