RN
TwitterFacebook

Proboszczowie poznawali strategię ewangelizacji

W mocy Bożego Ducha – to myśl przyświecająca dzisiejszemu spotkaniu formacyjnemu księży proboszczów diecezji łomżyńskiej.

W murach Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży duchowni zastanawiali się między innymi nad rolą świeckich w Kościele. Przed nami nowy Rok Duszpasterski. Myśl „W mocy Bożego Ducha” jest jedną z trzech realizowanych w ostatnim czasie. Kościół porusza aspekt wydobycia z naszej chrześcijańskiej tożsamości darów Ducha Świętego. To nic innego jak wezwanie do apostolstwa. Ważną kwestią jest również zaangażowanie świeckich w Kościół – mówił ks. Jacek Czaplicki – przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Łomżyńskiej

Spotkanie odbywa się raz w roku. Tegorocznej dyskusji towarzyszyła między innymi prelekcja ks. Krzysztofa Kralki – Przewodniczego Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Duchowny podkreślał, że współczesna ewangelizacja wymaga uporządkowania i pewnej strategii, a chaotyczne mówienie o Bogu może zniechęcić i ośmieszyć. W rozmowie z reporterem Radia Nadzieja Pawłem Dąbkowskim powołał się na osobę Chrystusa, który od samego początku przyjął pewien plan zbawienia, który konsekwentnie realizował i nigdy nie głosił Dobrej Nowiny „byle jak”. Odniósł się również do funkcji proboszcza w dziele ewangelizacji: Proboszcz w parafii jest przede wszystkim pasterzem, a godność kapłańska czyni go głównym strategiem ewangelizacji. On określa i rozeznaje priorytety, porządkuje również ich realizację. Jeśli mówimy o większej parafii, wtedy otrzymuje do pomocy wikariuszy. Jeśli chce pracować pod kątem osiągnięcia celu, musi stać się człowiekiem współpracy, zapraszać i gromadzić wokół siebie odpowiednich ludzi – mówił ks. Kralka.

Diecezja łomżyńska składa się w dużej mierze z parafii wiejskich, w których ilość wiernych nie przekracza tysiąca. Podczas spotkania wielokrotnie nawiązywano do tych małych wspólnot, akcentując ich szczególnie rodzinny charakter jako pole do głębszej pracy nad pogłębianiem wiary i zaangażowania świeckich. W parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Amelinie jest 630 wiernych. Proboszcz parafii ks. Szczepan Borkowski podkreśla, że mała społeczność pozwala ludziom bardziej się jednoczyć wokół Kościoła: W małej parafii łatwiej jest przekazać zwykłe informacje, nie ma tu problemu w dotarciu do ludzi. Nasi wierni gromadzą się w kole różańcowych, a trzy lata temu zgłosili się również chętni, którzy podjęli modlitwę za dzieci. Powstało stowarzyszenie parafialne, nie brakuje służby liturgicznej. Amelin jest parafią typowo wiejską. Jeżeli organizujemy misterium i występuje 70 osób, jest to 10 procent całej parafii. W Przegląd Pieśni Wielkopostnych angażuje się ponad 100 wiernych, co jeszcze mocniej wpływa na życie lokalnego Kościoła.

Spotkanie formacyjne księży proboszczów diecezji łomżyńskiej organizowane jest przez Wydział Duszpasterstwa Kurii Łomżyńskiej. W dzisiejszym brał również udział biskup Tadeusz Bronakowski.

pd

3 komentarzy

  1. Gabriela Odpowiedz

    I co dalej? Będziecie proboszczowie współpracować z ludźmi w parafii…. ?Czy tylko odsyłać niewygodnych wikariuszy, którzy zaczęli działać i przyciągać ludzi? A gdzie w tym Chrystus?…. Gdzie wsparcie i braterskie upomnienia a nie zawisc i zazdrość bo ten robi a tamten… Ach.. Szukajcie Ducha bo ludzie wszystko widzą i szukają pomocy nie w kościele ale u specjalistów od duchowości u psychologow terapeutów medytacji wschodniej itd. Tak, uważam że kazdy proboszcz powinien na nowo odkryc charyzmat poslugi w Kerygmacie.w pierwszym głoszeniu i doświadczeniu na modlitwie wspólnotowej we wspólnocie charyzmatycznej.

  2. dm Odpowiedz

    Nowa ewangelizacja, dalibyście już spokój…

  3. Paweł Odpowiedz

    Haha… To co czasem dzieje się na wiejskich parafiach to maskara…. siedzą dziady na probostwie i tylko kasę biorą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirteen + five =