RN
TwitterFacebook

Prof. W. Stankowski: Rotmistrz Pilecki na każdym kroku wypełniał swój obowiązek wobec ojczyzny

Dziś przypada 72. rocznica zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego, bohatera konspiracji antykomunistycznej i antyniemieckiej. Historyk z Instytutu Pileckiego profesor Witold Stankowski podkreśla, że rotmistrz na każdym kroku wypełniał swój obowiązek wobec ojczyzny.

Witold Pilecki był przedwojennym oficerem Wojska Polskiego. Po przegranej wojnie obronnej 1939 roku zaangażował się w konspirację – zakładając Tajną Armię Polską, a później służąc w ZWZ i AK. We wrześniu 1940 roku dał się ująć w łapance na warszawskim Żoliborzu, skąd następnie trafił do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

– Przebywał w miejscu cierpień i zbrodni przez 2 lata i 7 miesięcy. Ocierał się o śmierć, jednocześnie zapisywał wszystko w pamięci. Również w obozie budował struktury oporu. Uciekając z obozu, swoją zgromadzoną tam wiedzę przekazał polskiemu państwu oraz aliantom, stąd, dzięki niemu, dysponujemy dokładnym raportem z piekła Auschwitz – przypomina profesor Witold Stankowski w nagraniu Instytutu Pileckiego.

Po ucieczce z Auschwitz Witold Pilecki służył w oddziale III Kedywu Komendy Głównej AK. Walczył również w Powstaniu Warszawskim.

– Po jego upadku znalazł się we Włoszech jako żołnierz 2 Korpusu Polskiego generała Andersa. Posiadając wiedzę o tym, co się dzieje w Polsce, że komuniści budują tam inny, niedemokratyczny porządek, nie zawahał się wrócić do ojczyzny. Jako szpieg generała Andersa został aresztowany przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Był przesłuchiwany, brutalnie torturowany – mówi profesor Witold Stankowski.

W 1948 roku w pokazowym procesie komuniści skazali Witolda Pileckiego na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim. Do dziś nie wiadomo, gdzie ukryto szczątki bohaterskiego rotmistrza.

– Rodzina nie mogła nic mówić o swoim ojcu, który dla nich był bohaterem. Również Polacy nie mieli żadnych informacji o tym, co zrobił rotmistrz Witold Pilecki. Ale już w latach 70. XX wieku powoli wokół bohatera zaczęło być coraz głośniej – angielski historyk Michael Foot określił Witolda Pileckiego jako jedną z sześciu najwybitniejszych postaci europejskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej – dodaje prof.  Stankowski.

W III RP rotmistrz Witold Pilecki został zrehabilitowany. W 2006 roku został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego a siedem lat temu awansowany na stopień pułkownika.

W 2016 roku – w 115. rocznicę urodzin rotmistrza – Polskie Radio uruchomiło specjalny portal www.pilecki.polskieradio.pl poświęcony pamięci bohatera.

W ubiegłym roku Parlament Europejski wezwał w rezolucji, by ustanowić 25 maja – rocznicę egzekucji rotmistrza Witolda Pileckiego – Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. O ustanowienie takiego święta wystąpili na początku maja do Komisji Europejskiej między innymi polscy europosłowie.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *