RN
TwitterFacebook

Projekt rozszerzenia małego ZUS-u przyjęty

Rząd przyjął projekt rozszerzenia małego ZUS-u – czyli tak zwany mały ZUS Plus. Zakłada on obniżenie i uzależnienie wysokości składek najmniejszych przedsiębiorców od ich dochodów w poprzednim roku. Chodzi o te firmy, których dochód nie przekracza dochodu 6 tysięcy i przychodu 10 tysięcy złotych miesięcznie.

Premier Mateusz Morawiecki mówił, że beneficjenci nowych przepisów zyskają kilkaset złotych ulgi.

To jest ustawa, rozwiązanie dla małych przedsiębiorców, którzy zaczynają swoją działalność ale także dla takich, którzy już prowadzą działalność i którzy mają niższe dochody, bądź niższe przychody i chcą przez pewien czas płacić mniejszy ZUSpodkreślił premier.To rozwiązanie, które pomoże rozwinąć skrzydła tym najmniejszym, mikro-przedsiębiorcom, trochę większym przedsiębiorcom, ulży w sposób taki, że średnio wyliczamy to na około 500 złotych ulgi w płatności na ZUS dla tych przedsiębiorców.

Premier powiedział również, że projekt rozszerzenia małego ZUS-u jest dowodem na wiarygodność rządu i dostosowaniem się do potrzeb przedsiębiorców. 

Realizując tę obietnicę pokazujemy również, czym jest dla nas wiarygodność, jak ważne jest dotrzymanie słowa i przeprowadzenie tych rozwiązań, które obiecaliśmy w pierwszych 100 dniach naszego rządu..

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zaapelowała do parlamentarzystów o sprawne uchwalenie rządowej ustawy. Zgodnie z projektem składki korzystających z tego rozwiązania będą liczone od dochodu w roku poprzednim i będą niższe o kilkaset złotych miesięcznie.

Wyobraźmy sobie przedsiębiorcę, którego przychody osiągnęły około 84 tysięcy, dochody około 36 tysięcy, dziś płaciłby składkę na poziomie 990 złotych, a od 2020 roku ta składka wyniesie 517 złotychpowiedziała minister rozwoju i dodała, że jest to bardzo korzystne rozwiązanie.Konkretna gotówka pozostająca w kieszeni małego i średniego przedsiębiorcy.

Rząd chce, by nowe rozwiązania obowiązywały już od 2020 roku. Warunkiem jest odpowiednio szybkie uchwalenie ustawy. Jeżeli ustawa wejdzie w życie 1 stycznia, przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z nowego rozwiązania, będą mogli składać oświadczenia do końca stycznia.

Obecnie z Małego ZUS-u korzysta ok. 180 tysięcy przedsiębiorców. Poszerzenie tej grupy będzie kosztować budżet do 1,5 miliarda złotych. Ta kwota pozostanie w kieszeniach podmiotów gospodarczych.

IAR/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *