RN
TwitterFacebook

Projekt uchwały ws. ustanowienia Roku Kard. Stefana Wyszyńskiego w 2021

W Sejmie został zgłoszony projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym czasie przypadnie 120. rocznica jego urodzin oraz 40. rocznica śmierci. „Prymas Tysiąclecia jest przede wszystkim wzorem szacunku dla każdego człowieka. Jego przykład jest nam potrzebny na dzisiejsze czasy” –  podkreślają autorzy projektu, posłowie Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

Rok 2021 – przypomniano w projekcie uchwały – naznaczony jest dwoma ważnymi datami: 120. rocznicą urodzin i 40. rocznicą śmierci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Parlamentarzyści przekonują, że również czas oczekiwania na uroczystość beatyfikacyjną, która pierwotnie wyznaczona na 7 czerwca 2020 r., nie mogła się odbyć z powodu zagrożenia epidemiologicznego, jest czasem, w którym wielu naszych rodaków żyje pamięcią o kard. Wyszyńskim.

Tak częste odwoływanie się do nauczania Prymasa Tysiąclecia wskazuje na to, jak jego przykład jest nam potrzebny na dzisiejsze czasy – brzmi fragment projektu uchwały.

W ww. dokumencie posłowie przypominają, że Prymas Tysiąclecia jest przede wszystkim wzorem szacunku dla każdego człowieka. Odważnie bronił prawdy, ale nigdy nie walczył z ludźmi, odrzucał błędy, ale nigdy nie potępiał człowieka. W sposób heroiczny cecha ta uwidoczniła się podczas trzyletniego uwięzienia, gdy wyznał: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”.

Ponadto kard. Wyszyński „był oparciem moralnym dla milionów rodaków w kraju i zagranicą”. Odważnie występował w obronie polskiej niepodległości i suwerenności, ukazywał wielkie i piękne karty naszych dziejów. Prymas był oparciem dla Polaków przez kilkadziesiąt lat zmagań z komunizmem. Jego słynne słowa „non possumus” (nie możemy) są do dziś drogowskazem w walce o własne przekonania i wartości – czytamy w dokumencie.

W projekcie przypomniano też inne zasługi Prymasa Tysiąclecia dla polskiego narodu i Kościoła w Polsce. Był twórcą Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego i wieloletniej Wielkiej Nowenny Tysiąclecia oraz inicjatorem obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski w 1966 r., które wzmacniały więź narodu z Kościołem i przypominały o wielkiej tradycji państwowości polskiej.

Sługa Boży kard. Wyszyński był także „nauczycielem nowego ładu społecznego opartego na sprawiedliwości i miłości”. W czasach komunistycznego zniewolenia, 1967 r. ogłosił krucjatę miłości, aby położyć tamę wzajemnej nienawiści w narodzie, rodzinach i miejscach pracy.

Podkreślał, że warunkiem odnowy życia społecznego jest powrót do prymatu sumienia – zaznaczyli parlamentarzyści.

Prymas Wyszyński jest też wzorem miłości do Ojczyzny, którą jak powiedział kochał więcej niż własne serce i wszystko, co czynił dla Kościoła, czynił dla niej. Nigdy poza Polską nie mówił o niej źle. Jego życie i nauczanie budzi poczucie odpowiedzialności za losy Ojczyzny – napisano w dokumencie.

Zdaniem autorów projektu, ogłoszenie roku 2021 Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego będzie odpowiedzią na orędzie św. Jana Pawła II wygłoszone w dniu śmierci Prymasa 28 maja 1981 r., aby szczególnym przedmiotem medytacji Polacy uczynili postać niezapomnianego Prymasa,jego osobę, jego naukę, jego rolę w jakże trudnym okresie naszej historii” oraz, aby podjęli „to wielkie i trudne dzieło, dziedzictwo przeszło tysiącletniej historii, na którym on, (…) dobry pasterz, wycisnął trwałe, niezatarte piętno”.

KAI opr. idziemy.pl/mj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *