RN
TwitterFacebook

Przebudowa drogi krajowej nr 63 w Kolnie coraz bliżej

Trwają ostatnie konsultacje dotyczące przebudowy drogi krajowej nr 63 przebiegającej przez Kolno. Inwestycja nie tylko znacząco wpłynie na poprawę wizerunku miasta, ale przede wszystkim poprawi komfort i bezpieczeństwo jazdy. Cieszą się z niej nie tylko mieszkańcy, ale również turyści jadący tą drogą na Mazury.

Newralgiczne w Kolnie ulice Wojska Polskiego i Księcia Janusza leżące w ciągu drogi krajowej 63 doczekają się w końcu gruntownej modernizacji. To ulice najbardziej oblegane przez kierowców, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, kiedy rośnie liczba turystów przejeżdżających przez Kolno w kierunku jezior mazurskich. Kolneński odcinek drogi krajowej 63 przecina miasto na dwie połowy. W okresach wzmożonego ruchu istnieje duży problem z włączeniem się do ruchu z ulic podporządkowanych i przejazdem do przeciwległych części miasta. Dzięki realizacji inwestycji poprawi się skomunikowanie obu części miasta.

Inwestycja zakłada m. in. budowę pierwszych w Kolnie sygnalizacji świetlnych. Te mają powstać na skrzyżowaniach ulic Wojska Polskiego i Sobieskiego oraz Wojska Polskiego i Konopnickiej. Jak powiedział dla Miesięcznika Kolneńskiego burmistrz Kolna, Andrzej Duda, w trosce o bezpieczeństwo i żeby ułatwić pracę strażakom powstanie również sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ulicą Strażacką. Będzie ona włączana z budynku straży pożarnej podczas wyjazdów alarmowych na akcje gaśnicze. Zmieni się nieco koncepcja ronda na skrzyżowaniu drogi krajowej 63 z ulicą Witosa i Kolejową. Powstanie tam nowy budynek dworca wraz z galerią handlową i rondo będzie bardziej dostosowane do zaistniałej sytuacji. Zaprojektowano w tym miejscu rondo jednopasmowe z dodatkową jezdnią do skrętu w prawo. Będzie też dodatkowa jezdnia z ulicy Kolejowej, żeby umożliwić bezpieczny przejazd dla autobusów i samochodów ciężarowych. Na rondzie zaplanowano średniej wielkości wyspę oraz oczywiście nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Zyskają komfort jazdy zarówno mieszkańcy miasta i powiatu, jak i przejeżdżający przez Kolno turyści – powiedział Andrzej Duda.

Koszt całkowity inwestycji wyniesie prawie 27 mln zł. Do przebudowy jest blisko 2,5 km drogi, a także skrzyżowania z drogami innej kategorii. Wykonane zostaną też chodniki, kanalizacja deszczowa i oświetlenie drogi. Powstanie infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sixteen + two =