RN
TwitterFacebook

Przemiany społeczeństwa polskiego. Konferencja w WSD

Uzależnienia, zmiany obyczajowości, rola mediów społecznościowych – to tylko wybrane tematy poruszane podczas Ogólnopolskiej Socjologicznej Konferencji Naukowej zatytułowanej „Przemiany społeczeństwa polskiego”. Spotkanie zorganizowano w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży.

Konferencja rozpoczęła się o godzinie 10:00. Uczestników powitał ks. dr hab. Stanisław Biały z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zapraszając do zabrania głosu również ks. dra Jarosława Kotowskiego – rektora WSD. Pierwszym z poruszanych tematów było równouprawnienie, ale w kontekście współczesnych przemian wielokulturowych. Nawiązał do nich ks. dr Waldemar Świątkowski z Instytutu Społeczno-Humanistycznego PWSIiP w Łomży, jeden z duszpasterzy akademickich diecezji łomżyńskiej. O przemianach w aspekcie obyczajowości mówił w dalszej części konferencji ks. dr Mirosław Brzeziński z Katedry Opieki Społecznej Paliatywnej i Hospicyjnej, wykładowca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Problematyką emigracji i relacji z mniejszością ukraińską zajął się dr Yevgeniy Bilonozhko z Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Mychajla Dragomanowa w Kijowie.

Polacy na Ukrainie są postrzegani na Ukrainie jako ci, którzy spieszą z pomocą, jako przyjaciele. Uważamy was za przyjaznych i otwartych. Nie są to wyłącznie moje osobiste refleksje. Badania socjologiczne wskazują, że ponad 40 % Ukraińców jest nastawionych bardzo pozytywnie wobec Polaków. Ważny jest również problem wojny. Ona nadal trwa, choć temat w mediach wygasł. Musimy zdać sobie sprawę, że na Ukrainie nadal giną ludzie – podkreślał prelegent.

Moderatorem jednej z części Konferencji była prof. UKSW dr hab. Jolanta Łodzińska – wicedyrektor tamtejszego Instytutu Nauk Socjologicznych. W swojej prelekcji nawiązała do ciągle palącego problemu wypalenia zawodowego, który jej zdaniem może doprowadzić wręcz do wypalenia życiowego. O uzależnieniach w ujęciu dyskursu socjologicznego mówiła z kolei dr Agnieszka Barbara Muzyk z Instytutu Społeczno-Humanistycznego PWSIiP w Łomży.

Konferencję zorganizował Instytut Papieża Jana Pawła II wspólnie z Instytutem Nauk Socjologicznych UKSW w Warszawie przy wsparciu Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − 14 =