TwitterFacebook

Przetargowe problemy samorządów

Kolneńskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych zajmie się wykonaniem rewitalizacji placów użyteczności publicznej w Kolnie. Do przetargu przystąpiła tylko jedna firma. Z podobnymi sytuacjami wiele samorządów zmaga się na co dzień. Zdarza się, że nikt nie składa oferty albo zgłasza się tylko jeden wykonawca, który proponuje cenę wyższą nawet o sto procent od zakładanego kosztorysu. 

Zadaniem rewitalizacji jest poprawa wizerunku placu przy Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu oraz przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kolnie. Miasto na wykonanie inwestycji otrzymało ponad 700 tysięcy złotych dofinansowania z RPO województwa podlaskiego. – Będzie postawiony przed budynkiem szkoły betonowy stół do tenisa, będą dwa stanowiska do gry w szachy, piłkarzyki, ławeczki, na których uczniowie będą mogli sobie spokojnie odpocząć – mówi o szczegółach jednego z tych zadań dyrektor kolneńskiej „dwójki” Dariusz Łosiewski. Prace mają zostać wykonane do końca października. Czy kolneński PUK zdąży się z nimi uporać? Czas pokaże. Na pewno plac przy ulicy Szkolnej nie będzie gotowy przed powrotem uczniów z wakacji.

Jak przyznaje burmistrz miasta Andrzej Duda, samorządy mają problemy z wyłonieniem wykonawców zleconych prac. – Tych robót w tej chwili jest naprawdę bardzo dużo. My jako samorządowcy zaczynamy mieć problemy. Do tej pory zgłaszało nam się na przetargi po pięć, sześć a nawet siedem firm. Wybieraliśmy najkorzystniejsze oferty. Dzisiaj również w mieście Kolno zdarzyły nam się takie przetargi, na które żaden przedsiębiorca nie złożył oferty ze względu na to, że nie ma już wolnych mocy przerobowych – tłumaczy włodarz miasta. Chociażby na wykonanie węzła komunikacyjnego przy ulicy Kościuszki do przetargu ogłoszonego w pierwszym terminie nie zgłosiła się żadna firma.

Najgorzej jest w małych gminach, które dysponują niewielkimi budżetami. Pomimo dofinansowania unijnego wielu z nich nie stać na to, by dopłacić różnicę między otrzymanym dofinansowaniem a ceną, której oczekują wykonawcy.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *