RN
TwitterFacebook

Przybyli ułani pod okienko… Hymn i kotyliony w Szkołach Katolickich

Biało czerwona flaga, galowe stroje, kotyliony i śpiewanie hymnu. Łomżyńskie Szkoły Katolickie już dziś świętowały rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Cała społeczność szkolna spotkała się w pobliskim Centrum Kultury przy ul. Sadowej 12A. Śpiewano, czytano wiersze, przypominano ważne wydarzenia i osoby.

W organizację uroczystości zaangażowani zostali sami uczniowie. Młodzi zaśpiewali popularne pieśni niepodległościowe, w tym „Rozkwitały pąki białych róż” i „Przybyli ułani pod okienko”. Nie zabrakło hymnu narodowego i rogatywek jako elementów nawiązujących do przeszłości. Bardzo chętnie się zaangażowali. Jest to dla nich wielkie wyróżnienie i motywacja, by pokazać swoje talenty przed nauczycielami i rówieśnikami – podkreśla Bożena Śliwowska. Dyrektor łomżyńskich Szkół Katolickich dodaje też, że przekazywanie myśli patriotycznej młodemu pokoleniu nie należy do najłatwiejszych. Trzeba nieustannie szukać form, które pozwolą w nowoczesny i ciekawy sposób przekazywać treści ponadczasowe – przyznaje Bożena Śliwowska.

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją, aby na nowo podejmować temat wolności, patriotyzmu i polskości. Możemy się normalnie uczyć w szkołach, żyjemy w wolnym kraju. Nikt nam nie broni chodzić do szkoły i uczyć się, możemy decydować o swojej przyszłości – mówi 12 letnia Wiktoria Lutostańska. Uczennica łomżyńskich Szkół Katolickich podkreśla też znaczenie noszonych tego dnia kotylionów. Symbolizują nasze przywiązanie do Polski. Na naszych jest biały orzeł ze złotą koroną i wstążka. Bardzo się cieszę, noszenie takiego kotylionu to również powód do radości, bo jesteśmy wolni – dodaje Wiktoria.

Jej koleżanka 11 letnia Maja Razka podkreśla, że uroczystości patriotyczne wcale nie muszą być nudne. Wszystko zależy od zaangażowania uczniów i przygotowanego repertuaru. Można dodać wiele wesołych elementów, aby podkreślić, że odzyskaliśmy wolność – podsumowuje uczennica.

Łomżyńskie Szkoły Katolickie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego powstały na bazie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego, którego pomysłodawcą i ojcem duchownym jest ks. Czesław Oleksy. W 1991 roku szkoła zmieniła swoją siedziba i przeniosła się do budynku przy ul. Sadowej 12A, gdzie funkcjonował wcześniej Dom Katolicki.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *