RN
TwitterFacebook

Przygotowania do Cecyliady idą pełną parą [FOTO]

Ponad sto osób z sześciu chórów przygotowuje się do Cecyliady. To już tradycja, że w okolicach wspomnienia św. Cecylii, patronki chórzystów i muzyki kościelnej grupy wokalne łączą siły, by wspólnie śpiewać na chwałę Boga.

Po raz pierwszy chóry spotkały się w 2013 roku. Inicjatorami Cecyliady byli Katarzyna Szmitko, Ela Zawłocka i Robert Kulesza: W pierwszym spotkaniu wzięli udział: Chór Katedralny, Zespół z Trzynastej i Spes Unica – było to w kościele pw. Krzyża Świętego w Łomży. Zaśpiewaliśmy podczas liturgii, a później miało miejsce krótkie spotkanie integracyjne – mówi Katarzyna Szmitko.

Z czasem jednak spotkania nabrały charakteru koncertowego i o dziwo nie była to inicjatywa chórzystów, ale widowni: Ci, którzy przychodzili do kościoła, byli bardzo mocno usatysfakcjonowani tym śpiewem. Chcieli słuchać jeszcze, więc postanowiliśmy, że po Mszy Świętej będzie jeszcze prezentacja każdego z chórów – dodaje Katarzyna Szmitko.

Ważnym elementem Cecyliady jest integracja pomiędzy chórzystami i dyrygentami, bo do spotkania trzeba się przygotować, a to wiąże się z próbami. Co ciekawe, chórzyści docierają na próby do Centrum Katolickiego przy parafii Krzyża Świętego w Łomży, mimo, że nieraz zmuszeni są do pokonania niemałej odległości. W Cecyliadzie biorą udział chóry nie tylko z Łomży, ale także z Wyszkowa i Nowogrodu.

W tym roku, po raz pierwszy miejscem Cecyliady będzie świątynia w Nowogrodzie. Spotkanie rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 17.00 już w najbliższą niedzielę, 25 listopada.

Beata Borkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *