RN
TwitterFacebook

Puchary wręczone. Podsumowanie XVIII Igrzysk Polonijnych Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły

W hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym im. M. Konopnickiej w Łomży odbyła się uroczysta Gala podsumowująca XVIII Igrzyska Polonijne Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły.

O godzinie 10:00 odegrano polski hymn narodowy, po którym Sebastian Jaworowski – wiceprzewodniczący komisji rewizyjnej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i oficjalnie powitał zgromadzonych gości i wszystkich zawodników, którzy brali udział w sportowych zmaganiach. Te odbywały się od poniedziałku na najważniejszych obiektach sportowo-rekreacyjnych miasta dzięki zaangażowaniu i współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, a także placówkami oświaty, klubami sportowymi i instytucjami kultury w mieście. Słowo do gości skierowała również Przewodnicząca oddziału łomżyńskiego „Wspólnoty Polskiej”, Hanka Gałązka, podkreślając ideę międzynarodowej solidarności, która przyświecała organizatorom.

Łącznie w Igrzyskach wzięło udział blisko 1000 zawodników reprezentujących 7 krajów. Wśród nich byli młodzi przedstawiciele Irlandii. Mam 14 lat, od 4 jestem w Irlandii, gdzie chodzę do polskiej szkoły. Uczęszczamy tam w każdą sobotę. Próbuje nie stracić mojej polszczyzny. Kocham bieganie i taniec. Najlepiej wychodzą mi biegi sprinterskie, co pokazałam również podczas tych Igrzysk. Najbardziej jestem zadowolona z lekkoatletyki. Brałam udział w skoku w dal i biegałam na 300 metrów. Cieszę się, że właśnie w Łomży pobiłam mój życiowy rekord – mówi 14-letnia Natalia, która przyjechała do Łomży po raz drugi. Przyznaje, że teraz jest spokojniejsza, bardziej zorientowana I pewna siebie. Rok temu cała moja reprezentacja była po raz pierwszy. Często nie nadążaliśmy za tym, co się dzieje, wiele rzeczy nas zaskakiwało. Teraz było zupełnie inaczej – podsumowuje Natalia. Dziewczyna chwali też inicjatywę Igrzysk, dzięki którym może poprzez sport poznać nowych ludzi o podobnych pasjach. Czemu sprzyjały np. wspólne gry w siatkówkę.

Oprócz lekkoatletyki młodzi rywalizowali ze sobą w konkurencjach drużynowych, między innymi piłce nożnej I koszykówce. Wszystkie wyniki były na bieżąco podawane poprzez funpage Igrzysk. Tam znalazły się również rezultaty Darka Blaszczewicza, który brał udział w biegu na 60 m, skoku w dal oraz w piłce nożnej. Poszło mi bardzo dobrze. Jestem tutaj drugi raz, więc aż tak ciężko nie było. W Wilnie mamy stadion, na który chodzimy kilka razy w tygodniu. Tam ćwiczymy. Sport spodobał mi się od małego ­ przyznaje Darek Błaszczewicz. Chłopak mówi też, że w jego rodzinnym Wilnie pełno jest klubów sportowych i zajęć piłkarskich, na które on również uczęszczał regularnie przez rok, poza zajęciami szkolnymi. Szereg zajęć dodatkowych potwierdzają też słowa 12-letniej Kornelii Kitkowskiej, która uczy się w Progimnazjum im. Jana Pawła II. Ćwiczymy na lekcjach wf, ale poza tym mamy bardzo dużo dodatkowych treningów, na które przychodzi dużo osób – mówi Kornelia, zachwalając przy tym łomżyńskie stadiony i zabytki architektoniczne.

Każda grupa jeszcze przed przyjazdem do Łomży brała udział w specjalnych przygotowaniach pod okiem trenerów, pedagogów. Ci również mają polskie korzenie i udział w Igrzyskach traktują jako powrót do ojczyzny. Polskość pozostaje w sercu – mówi Justyna Kosmulska, która od 11 lat mieszka w Dublinie, gdzie uczy i zajmuje się tłumaczeniem języka irlandzkiego na polski – Gram na harfie. W Polsce organizowaliśmy potańcówki irlandzkie. Brałam też udział w festiwalach kultury celtyckiej, gdzie poznałam swojego przyszłego męża. W Łomży jestem drugi raz i przyznam, że czekałam na te Igrzyska. Opiekowałam się naszymi szachistami. W irlandczykach podoba mi się to, że nie są pamiętliwi i znacznie częściej od Polaków się uśmiechają, życzmy wszystkim takiej pogody ducha! – dodaje Justyna Kosmulska.

W zespołowych dyscyplinach lekkoatletycznych zwyciężyli kolejno:

Drużyny żeńskie:

1, Związek Polaków na Ukrainie, oddział w Korosteniu.

2. I Reprezentacja Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

3. I Reprezentacja Polskiej Szkoły SEN w Dublinie.

Drużyny męskie:

1. I Reprezentacja Polskiej Szkoły SEN w Dublinie.

2. Związek Polaków na Ukrainie, oddział w Korosteniu.

3. I Reprezentacja Klubu Sportowego „Fanat-Volley” w Solecznikach

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *