RN
TwitterFacebook

Radio Nadzieja w parafii Mały Płock [transmisja]

2 maja tego roku bp Janusz Stepnowski ustanowił Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Małym Płocku. W niedzielę 11 października nasze terenowe studio ponownie zawita do  małej miejscowości na Podlasiu, w której tak wiele się dzieje. Rozmowy na antenie naszej rozgłośni od godziny 11.00. Transmisja uroczystej Mszy Świętej o godz.12.00. Zapraszamy!

Przypominamy  historię obrazu:

Maryja ma jasne, z lekka uśmiechnięte oblicze, tak by nas zapraszała by się Jej nie bać, aby Jej powierzać swoje troski. Już w dokumentach z XVIII wieku, które spotkałem i przeglądałem osobiście w łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej, pozostaje właśnie ten tytuł łaciński jeszcze wtedy, jako Matka Pocieszenia  – wspomina kustosz Sanktuarium.

O historii obrazu i jego czci w Małym Płocku wspominał podczas ustanowienia sanktuarium bp Stepnowski: Ten obraz, obraz który jest tu, w tym miejscu, z roku 1738, towarzyszy tej parafii od wielu wieków, jak towarzyszył waszym przodkom, którzy przed tym obrazem zanosili swoje modlitwy do Pana, prośby, ale też dziękczynienia kiedy ich prośby, ich pragnienia się spełniały. Przed tym obrazem, na kolanach za to dziękowali.

Wizerunek Pani Małopłockiej jest wzorowany na rzymskim obrazie Salus Populi Romani. Malowidło przedstawia NMP z Dzieciątkiem na rękach.

[oprac. arch.  B. Borkowska]

 

1 komentarz

  1. Pani od geografii Odpowiedz

    Hm, “do malej miejscowości na Podlasiu”?
    Nie czepiam się, ale to historycznie jest Mazowsze, a dokładniej Ziemia Łomżyńska (Ziemia Łomżyńska stanowiła jedną z dziesięciu ziem Mazowsza, aż do rozbiorów Polski; np. takie miasta, jak Kolno, Ostrołęka, Zambrów, Nowogród, Myszyniec itd to była Ziemia Łomżyńska, największa na Mazowszu). Dziś Łomża i Mały Płock należą do województwa podlaskiego, i to myli młodych. Może trzeba mówić ostrożniej, że Mały Płock to mała miejscowość w Podlaskiem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *