RN
TwitterFacebook

Radni Sejmiku po raz kolejny podejmą próbę wyboru prezydium…

Przerwana 29 listopada III sesja Sejmiku województwa podlaskiego ma być dokończona dzisiaj. Przewodniczący rady zdecydował o przerwaniu obrad, ponieważ radni Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego opuścili salę. Zrobili to, bo nie zgadzają się na procedowanie punktu o odwołaniu Karola Pileckiego z funkcji przewodniczącego. – Statut daje mi możliwość ogłoszenia takiej przerwy. To też nie jest wygodne dla mnie, proszę mi uwierzyć, ale jestem zmuszony do ogłoszenia tej przerwy bo po prostu na sali obrad jest tylko 16 radnych – mówił 29 listopada Karol Pilecki.

Patowa sytuacja w Sejmiku województwa podlaskiego ciągnie się od samego początku. Nie do końca zrozumiały był wybór Karola Pileckiego z Koalicji Obywatelskiej na przewodniczącego Sejmiku, którym planowo miał zostać Marek Komorowski z Prawa i Sprawiedliwości. PiS ma w radzie większość, mimo to kandydat opozycji uzyskał 16 głosów poparcia na to stanowisko.

II sesja wyłoniła marszałka województwa, którym został Artur Kosicki z PiS. Jego jedynym kontrkandydatem był Stefan Krajewski z PSL. Jeszcze podczas tych samych obrad, radni PiS zgłosili wniosek o odwołanie przewodniczącego Sejmiku Karola Pileckiego i zwołanie sesji nadzwyczajnej.

Przewodniczący zwołał III sesję Sejmiku na 29 listopada. Ta po niecałej godzinie (włączając przerwę), została przerwana przez Karola Pileckiego, a jej wznowienie zaplanowano na dzisiaj (11.12). Rada nie ma wybranych wiceprzewodniczących Sejmiku oraz zarządu województwa. Musi dokonać wyboru w trzy miesiące, licząc czas od ogłoszenia wyników – czyli od 25 października. PiS rekomenduje na wicemarszałków województwa Marka Olbrysia i Romualda Łanczkowskiego, a na członków zarządu Jakuba Fica i Marcina Sekścińskiego. Jednak jak zapowiadał nowy marszałek województwa Artu Kosicki, propozycje komitetu politycznego PiS nie są ostateczne i skład ten ulegnie zmianie.

Początek dzisiejszych obrad o godzinie 16:00. Będziemy je dla państwa transmitować na łamach naszego portalu dzięki uprzejmości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

pz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *