RN
TwitterFacebook

Region. Białostocka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie majątku szefa NIK

Prokuratura Regionalna w Białymstoku wszczęła śledztwo w sprawie majątku szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Chodzi o nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych.

Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń, zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa skierowała grupa posłów, Generalny Inspektor Informacji Finansowej oraz – w ubiegłym tygodniu – szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Śledztwo zostało wszczęte między innymi w sprawie złożenia fałszywych oświadczeń o stanie majątkowym i podania nieprawdy dotyczącej posiadanych zasobów pieniężnych oraz innych danych o stanie majątkowym, które miały związek z osiągnięciem dochodu z wynajmu nieruchomości.

Postępowanie dotyczy również składania zawierających nieprawdę deklaracji i zeznań podatkowych od osób fizycznych. Nieprawidłowości miały polegać na niewykazywaniu przychodów osiąganych z tytułu wynajmu nieruchomości bądź wykazywaniu kwot niższych niż rzeczywiste. Tym samym narażono na uszczuplenie podatek, czym spowodowano straty Skarbu Państwa w nieustalonej do tej pory kwocie.

Za popełnienie wymienionych czynów grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

IAR/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *