RN
TwitterFacebook

Region. KAS rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która fałszowała faktury VAT

Grupa przestępcza naraziła Skarb Państwa na 150-milionową. Krajowa Administracja Skarbowa z Białegostoku pomogła rozbić gang, który fałszował dokumentację handlową i faktury VAT, dotyczące sprowadzanych z Azji towarów. 

– Podlaska KAS w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku ustaliła, że w Polsce działa zorganizowana grupa przestępcza, która sprowadza z Azji towary po zaniżonych wartościach. Przestępcy wykorzystywali do tego celu m.in. sfałszowane faktury i fikcyjne podmioty gospodarcze (tzw. słupy). Według śledczych w wyniku działalności grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 150 mln zł z tytułu niezapłaconego cła i podatków podaje st. asp. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

Pod koniec sierpnia 130 funkcjonariuszy i pracowników z podlaskiej, mazowieckiej i dolnośląskiej KAS oraz z Ministerstwa Finansów weszło jednocześnie do 17 wytypowanych miejsc i zatrzymało 10 członków grupy.

– Podczas przeszukań miejsc zamieszkania przestępców i siedzib firm, które brały udział w nielegalnym procederze, KAS zabezpieczyła dokumenty, elektroniczne nośniki danych i telefony, wykorzystywane w przestępczej działalności. Śledczy zabezpieczyli również 1,5 mln zł w gotówce, biżuterię, zegarki i złoto inwestycyjne o wartości blisko 1 mln zł. Znaleźli także broń, narkotyki i nielegalny alkohol – dodaje Czarnecki. 

Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i fałszowania faktur (tzw. zbrodnia fakturowa). Podejrzanym grożą kary pozbawienia wolności nawet do 25 lat.

Wszystkich 10 członków grupy aresztowano na 3 miesiące. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Podlaska KAS/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × 2 =