RN
TwitterFacebook

Region. Pierwsze strzelania z nowego moździerza

Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wykonali pierwsze strzelania z lekkiego moździerza piechoty LMP-2017.

Lekki moździerz piechoty LMP-2017 został opracowany i wyprodukowany w Zakładach Mechanicznych Tarnów. Jednymi z jego atutów są mała masa (ok. 7,5 kg w porównaniu do ważącego ok. 19 kg moździerza LM-60) oraz niewielkie rozmiary. Przekłada się to na jego dużą mobilność LMP-2017, co jest niewątpliwym atutem dla żołnierzy lekkiej piechoty.

Moździerze zwiększają siłę ognia, którą dysponują Terytorialsi. Po pierwsze, pozwalają oddziaływać na przeciwnika na większym dystansie niż umożliwia to broń strzelecka. Po drugie, stromy tor lotu pocisku zapewnia rażenie celów ukrytych.

Poza amunicją bojową moździerz LMP-2017 wykorzystuje też amunicję oświetlającą, która może służyć do wsparcia działań z zakresu zarządzania kryzysowego oraz akcji poszukiwawczych.

Strzelania z lekkich moździerzy piechoty LMP-2017 prowadzone były na poligonie w Nowej Dębie (woj. podkarpackie). Wykonywali je żołnierze 11 batalionu lekkiej piechoty z Białegostoku.

DWOT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × 5 =