RN
TwitterFacebook

Region. Podejrzani o korupcję w szpitalach zatrzymani

Osiem osób zostało zatrzymanych w związku z podejrzeniem udzielania korzyści majątkowych pracownikom szpitali na terenie całego kraju. Do zatrzymań doszło na terenie sześciu województw. 

W miniony poniedziałek policjanci z Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w  Białymstoku, działając na polecenie prokuratora Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku zatrzymali 8 osób – przedstawicieli handlowych firmy oferujących produkty medyczne. Do zatrzymań doszło w województwie podlaskim, pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, opolskim i małopolskim. Wzięło w nich udział ponad 30 funkcjonariuszy.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty polegające na udzielaniu korzyści majątkowych pracownikom szpitali z województwa podlaskiego, warmińskiego-mazurskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, łódzkiego i śląskiego.

Formą korzyści było sponsorowanie uczestnictwa w konferencjach członkom komisji przetargowych. W zamian oczekiwano preferencyjnego traktowania. Przedstawione zarzuty dotyczą też czynów polegających, na wchodzeniu w porozumienie z członkami komisji przetargowych mających na celu wyłonienie konkretnej firmy jako dostawcy produktów informuje nadkomisarz Tomasz Krupa, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. 

Udzielanie korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne miało miejsce w latach 2011-2014. Dotychczas zabezpieczono dokumentację dotyczącą ponad 200 postępowań przetargowych, w trakcie których mogło dojść do zachowań korupcyjnych lub zmów przetargowych. Wartość umów podpisanych w wyniku kwestionowanych procedur przetargowych to kwoty od kilku do ponad stu tysięcy złotych. W trakcie śledztwa podlascy policjanci byli wspierani przez funkcjonariuszy z wydziałów dw. z korupcją z komend wojewódzkich z całej Polski.

Zatrzymanym osobom grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Policjanci dodają, że sprawa ma charakter rozwojowy, obejmuje ponad sto szpitali i ponad dwieście postępowań przetargowych.

KWP w Białymstoku/ red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *