RN
TwitterFacebook

Region. Program “Polska Wschodnia” obejmie część Mazowsza

To wsparcie ma trafić jedynie do części Mazowsza. Po kilkuletniej batalii, program “Polska Wschodnia” ma objąć województwo Mazowieckie, ale bez Warszawy i otaczających ją powiatów.

Taką decyzję podjęło Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Do tej pory program obejmował 5 województw leżących we wschodniej części kraju. Włączenie do do niego części regionu mazowieckiego jest dobrą informacją – ocenia Marszałek Adam Struzik. Jednak dla pozostałych 3 mln mieszkańców Mazowsza to decyzja niezrozumiała:

– To oznacza, że 70 gmin i Warszawa zostaną praktycznie wyłączone z możliwości wsparcia na poziomie regionalnym. To znaczy, że nie będzie można tam realizować żadnego wsparcia inwestycji infrastrukturalnych, że nie będzie można tak naprawdę realizować tych pięciu celów politycznych, które są w założeniach Unii Europejskiej.

Taka sytuacja uderza w interes gmin otaczających Warszawę:

– Uważamy, że to jest bardzo niesprawiedliwe nie tylko dla Warszawy, ale tych 70 otaczających ją gmin, które zwłaszcza po stronie wschodniej, ale i po zachodniej. mają jeszcze mnóstwo do zrobienia jeżeli chodzi o obszar infrastruktury drogowej, niskoemisyjny transport, modernizację różnych obiektów zabytkowych czy kulturalnych.

Program “Polska Wschodnia” obejmował dotychczas województwa: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Pieniądze przeznaczone były głównie na rozwój komunikacji miejskiej, budowę dróg i kolej. Obecny program obejmie lata 2021-2027.

MAZ/pz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five + 1 =