RN
TwitterFacebook

Region. Święto szkoły i 74. rocznica bitwy pod Śliwowem w Rutkach-Kossakach

Ostatnie promienie letniego słońca uświetniły dzisiejsze podwójne uroczystości w Szkole Podstawowej w Rutkach-Kossakach. Z jednej strony było to 30. lecie nadania szkole imienia 2 Pułku Ułanów Grochowskich, a z drugiej 74. rocznica bitwy pod Śliwowem.

Obchody rozpoczęły o godzinie 9-ej złożeniem kwiatów pod pomnikiem, w miejscu bitwy pod Śliwowem. Następnie miała miejsce Msza święta w intencji całej społeczności szkolnej oraz żołnierzy walczących i poległych w walce pod Śliwowem.

Po tym był przemarsz na cmentarz parafialny, na którym odczytany został apel poległych oraz złożono kwiaty oraz zapalono znicze pod grobami upamiętniającymi poległych żołnierzy.

To pierwsze dni mojej pracy w szkole i od razu złożyły się z taką okrągłą rocznicąmówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Rutkach-Kossakach, Anna WądołowskaDopisała nam piękna pogoda i to wszystko złożyło się na wspaniałe święto szkoły dla naszych dzieci.

Uczniowie szkoły zgodnie podkreślą, że należy pamiętać o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny. A niektórzy z nich, jak Karol, sami chcieliby w przyszłości wstąpić do wojska i służyć swojej ojczyźnie.

Warto rozumieć o co ci chłopcy walczyli i z czym się zderzylipodkreśla Dariusz Syrnicki z łomżyńskiego okręgu Narodowych Sił Zbrojnych, który wygłosił prelekcję pt. “Ocalić od zapomnienia”Warto wiedzieć, dlaczego ich walka nie przyniosła pełnego sukcesu, chociaż ja będę upierał się, że ci chłopcy byli zwycięzcami. Nie udało im się wywalczyć i utrzymać niepodległego bytu państwa Polskiego, ale udało im się przyczynić do tego, że tylko w Polsce udało uchować się przed kolektywizacją prywatne gospodarstwa rolne.

JT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 3 =