RN
TwitterFacebook

Region. Terytorialsi rozpoczęli pobieranie wymazów

Od wtorku żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej pobierają wymazy na obecność COVID-19. Jest to kolejny obszar działań, których wspólnym celem jest walka z koronawirusem.

Od 31 marca mobilne zespoły pobierają próbki do badań w miejscu przebywania osób poddanych kwarantannie. W ciągu dwóch dni Terytorialsi odwiedzili prawie 40 adresów i pobrali materiał do badań od wszystkich domowników.

Do pobierania wymazów delegowani są żołnierze-ratownicy medyczni, którzy ukończyli specjalistyczne szkolenie. Szkolenia prowadzą m.in. Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej w Modlinie oraz Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Do tej pory przeszło je 20 żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze delegowani do tych działań nie mogą mieć więcej niż 45 lat, muszą być zdrowi, nie mogą chorować na choroby przewlekłe oraz nie mogli przebywać w ciągu ostatniego miesiąca w krajach o podwyższonym ryzyku zakażenia. Ze względów bezpieczeństwa żołnierze muszą być ubrani w kombinezony, maseczki, ochronę oczu i rękawiczki. Po pobraniu wymazu odpowiednio zabezpieczona, opisana i oznaczona próbka trafia do laboratorium, w którym zostaje poddana badaniom. Pojazdy i sprzęt używany do tych działań codziennie są dezynfekowane.

W najbliższym czasie zaplanowane są kolejne kursy, które umożliwią rozszerzenie liczby personelu gotowego do wsparcia służb medycznych i sanitarnych.

Żołnierze 1PBOT włączyli się w akcję pobierania wymazów na wniosek Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Te działania to jeden z głównych obszarów prowadzonej przez WOT od blisko dwóch tygodni operacji „Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności społeczności lokalnych.

W ramach „Odpornej Wiosny” Terytorialsi:

  • dostarczają żywność i leki,
  • wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny,
  • współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem,
  • wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie
  • oddają krew.

Cały personel brygady pozostaje w podwyższonej, 12-godzinnej gotowości do działania.

DWOT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *