RN
TwitterFacebook

Region. Uwaga na zwierzęta – wychodzą na drogi

Leśnicy apelują o ostrożność do kierowców na drogach. Trwa okres migracji łosi, a zderzenie z jednym z największych samców okolicznych lasów może skończyć się tragicznie.

Zwierzyna wychodzi na drogi z dwóch powodów – mówi Krystian Kowalczyk, rzecznik Nadleśnictwa Ostrołęka:

– Pierwszym są gody zwierzyny, kiedy to dzikie zwierzęta, w szczególności samce, migrują w poszukiwaniu samic. Drugą przyczyną kolizji jest aktualna pora roku, czyli jesień, kiedy to słońce wcześniej zachodzi. Mrok zapada już w godzinach popołudniowych, a dzikie zwierzęta odbierają to właśnie jako taki bezpieczny moment do migrowania z terenów leśnych na pola, gdzie żerują.

Leśnik radzi też jak ustrzec się przed kolizją ze zwierzyną:

– Bardzo proszę zwracać uwagę na takie znaki A18, czyli dzikie zwierzęta, które są ustawiane wzdłuż odcinków potencjalnie najbardziej zagrożonych przejściem dzikich zwierząt, ale to nie jest regułą. Taki przykry incydent może zdarzyć nam się wszędzie, na polu a nawet w mieście. Dlatego gorąco apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności.

O niebezpieczeństwie związanym z jesienną migracją zwierząt przekonała się w ostatnim czasie 3-osobowa rodzina z powiatu wyszkowskiego. W skutek zderzenia samochodu z łosiem poruszający się pojazdem, w tym 2-letnie dziecko z obrażeniami ciała trafili do szpitala.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 − 17 =