RN
TwitterFacebook

Region. W Puszczy Białowieskiej pojawił się niedźwiedź [VIDEO]

W piątek, 14 czerwca, fotopułapka Instytutu Badania Ssaków PAN zarejestrowała samca niedźwiedzia w Puszczy Białowieskiej. Najprawdopodobniej to ten sam osobnik, którego ślady znaleziono po białoruskiej stronie.

Zwierzę było widziane w południowej części nadleśnictwa Białowieża. Jest to pierwsza wiarygodna obserwacja tego drapieżnika na terenie polskiej części Puszczy Białowieskiej od kilkudziesięciu lat. Nie jest to jednak całkowite zaskoczenie, gdyż najbliższa populacja niedźwiedzi żyje w odległości około 200 km w Puszczy Nalibockiej na Białorusi – poinformował Instytut Badania Ssaków w swoim komunikacie. Na dowód opublikowane zostało wideo.

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/T8ii_P9KIUk” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen></iframe>

Nie jest to pierwsza wizyta niedźwiedzia na przygranicznych terenach zielonych. W ubiegłym roku stwierdzono tropy jednego osobnika w nadleśnictwie Płaska, w Puszczy Augustowskiej.

Instytut przypomina, że podczas przebywania w Puszczy należy zachować czujność i ostrożność, jak zawsze, na terenie, który jest zamieszkiwany przez liczne dzikie zwierzęta. W przypadku spotkania z niedźwiedziem trzeba pamiętać, że jest to potencjalnie niebezpieczne zwierzę. Pod żadnym pozorem nie należy się do niego zbliżać. W momencie zauważenia niedźwiedzia należy się wycofać z zasięgu jego wzroku, ale nie odwracać się tyłem i nie uciekać.

IBS PAN/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *