RN
TwitterFacebook

Region. „Zawsze gotowi, zawsze blisko” – święto podlaskich „Terytorialsów”

Swoje święto obchodziła dziś (21.05.) 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. płk Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”. Uroczystość przypadła w rocznicę pierwszej przysięgi, która odbyła się 21 maja 2017 r. w Białymstoku. Z tej okazji marszałek Artur Kosicki przekazał pamiątkowy grawerton na ręce płk Sławomira Kocanowskiego, dowódcy „Terytorialsów”.

– Ta niezwykła jednostka wpisała się już trwale w funkcjonowanie naszego województwa, a ostatnie miesiące wypełnione działaniami „Terytorialsów” na rzecz walki z koronawirusem pokazały jej praktyczną rolę w służbie społeczeństwu naszego regionu zaznaczył marszałek Kosicki. Zasady, które wyznają żołnierze I Podlaskiej Brygady Terytorialnej są godne najwyższej pochwały i oczywiście naśladowania.

Marszałek w ramach obchodów święta jednostki, otrzymał odznakę pamiątkową 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej”. Umieścił też wpis w księdze pamiątkowej.

1 Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej tworzą cztery samodzielne wyspecjalizowane kompanie oraz cztery bataliony lekkiej piechoty w Białymstoku, Łomży, Hajnówce i Suwałkach. Jej misją jest wspieranie lokalnych społeczności, czyli reagowanie w sytuacjach klęsk żywiołowych, katastrof czy też wypadków.

Członkiem „Terytorialsów” może być każdy, kto czuje potrzebę służby Ojczyźnie, nie chcąc rezygnować z dotychczasowych obowiązków. Szkolenia pozwalają łączyć życie osobiste i zawodowe ze służbą wojskową.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej – jak piszą sami o sobie – budowana jest na solidnym fundamencie – zasadach wypunktowanych w credo jednostki. Wśród nich „bycie tarczą i ramieniem dla swojej społeczności”. Ta społeczność to mieszkańcy naszego regionu. A województwo podlaskie, cytując stronę internetową jednostki, to „nie tylko obszar na mapie, czy odległość z domu do pracy. To przynależność do regionu i zamieszkującej go społeczności”.

Wrota Podlasia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *