RN
TwitterFacebook

Rekolekcje kapłańskie wg “Traktatu”

Trwa I tydzień Wielkiego Postu. W Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży od poniedziałku 2 marca prowadzone są rekolekcje kapłańskie Totuus Tuus. Ich ideą jest możliwie najgłębsze poznanie czułości, macierzyństwa i pokory Maryi jako ideału zawierzenia.

Wszystko to między innymi z myślą o zbliżającej się beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego – wielkiego czciciela Niepokalanej. W tym celu do Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży zaproszony został o. Mihovil Filipović – Chorwat ze Zgromadzenia Ojców Misjonarzy Montfortanów od 10 lat posługujący w Częstochowie. Lekturą rekolekcyjną stanowi umiłowany przez św. Jana Pawła II „Traktat o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” autorstwa św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.

Każdy dzień rekolekcji to trzy części różańca, do tego cztery konferencje, wspólna modlitwa dnia oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Traktat pokazuje nam poprzez bardzo konkretne praktyki wewnętrzne i zewnętrzne, w jaki sposób jeszcze bardziej zbliżyć się do Maryi wypełniającej Boży plan bez kompromisów. Św. Ludwik proponuje między innymi różaniec, tzw. małą koronkę do Najświętszej Panny Maryi czy głębsze pochylenie się nad zwiastowaniem, by jeszcze lepiej zrozumieć wielkość Miłości – mówi o. Mihovil Filipović.

Rekolekcje dla kapłanów diecezji łomżyńskiej organizowane są minimum dwa razy w roku, bezpośrednio po Wielkanocy i we wrześniu u progu nowego roku katechetycznego. Oprócz Wyższego Seminarium Duchownego odbywają się w Domu Rekolekcyjnym Księży Pallotynów w Hodyszewie. Trwające właśnie rekolekcje są zorganizowane specjalnie z myślą o zbliżającej się beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. To rekolekcje zawierzenia – wyjaśnia wikariusz biskupi ds. duchowieństwa ks. Robert Bączek.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − 6 =