RN
TwitterFacebook

Rewolucja w leczeniu psychiatrycznym w Podlaskiem

Województwo podlaskie jako pierwsze w kraju ma cztery centra zdrowia psychicznego. Te działają od pierwszego lipca na mocy umowy placówek z Narodowym Funduszem Zdrowia.

– Umowy obowiązują w Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Suwałkach, w Szpitalu Ogólnym w Grajewie oraz w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Hajnówce – mówi Rafał Tomaszczuk, rzecznik prasowy oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku. Co ważne, jak wyjaśnił rzecznik nie obowiązuje tutaj rejonizacja, co oznacza, że jeśli zajdzie taka konieczność, pacjent z Łomży może leczyć się np. w Suwałkach.

Podstawowym celem tego modelu leczenia jest pomoc pacjentom w ich najbliższym środowisku, czyli np. w domach. Dzięki temu mniej osób trafi do szpitali psychiatrycznych. Trafią tam tylko ci, dla których hospitalizacja jest niezbędna.

Jak powiedział rzecznik NFZ, – chodzi o przejście z modelu izolacyjnego do środowiskowego. Program świetnie sprawdził się we Włoszech i Niemczech. Spadła tam liczba osób kładzionych do szpitala. Dzięki temu pacjent nie czuje się izolowany, pomoc otrzymuje w swoim środowisku, a to przynosi szybszy powrót do zdrowia niż w przypadku hospitalizacji – mówi Rafał Tomaszczuk.

Program ma też ułatwić dostęp do specjalisty. Pacjenci nie będą już musieli szukać lekarza, rejestrować się, czekać w kolejce. Pomoc w punkcie będzie dostępna praktycznie od zaraz.

– Pacjent bezpośrednio udaje się do centrum zdrowia psychicznego, do tego punktu, w którym profesjonalista, czyli pielęgniarka psychiatryczna, psycholog, terapeuta środowiskowy, dokonuje wstępnego rozpoznania i ustala plan pomocy – mówi Rafał Tomaszczuk.

W ramach programu, jeśli zajdzie taka potrzeba, pacjentom będą pomagać tak zwani asystenci zdrowienia, czyli personel niemedyczny będący blisko chorych, podobnie jak asystenci osoby niepełnosprawnej.

Tego typu centrum działa już na Warmii i Mazurach, ale tylko jedno. Teraz doszły cztery placówki w województwie podlaskim. Do października w Polsce powstanie łącznie 29 takich centrów zdrowia psychicznego. Centra mają zagwarantowane umowy z NFZ do połowy 2021 roku.

Jak bardzo tego typu centra są potrzebne, świadczą dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z których wynika, że zaburzenia psychiczne są pierwszym powodem niezdolności do pracy. Z problemem zmaga się nawet jedna czwarta osób w wieku produkcyjnym.

Katarzyna Wasilewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *