RN
TwitterFacebook

Rodzaj nauki zależny od strefy. Minister Piontkowski wyjaśnia…

Uczniowie szkół średnich w strefie czerwonej w związku z nasilającą się epidemią będą uczyli się zdalnie, a w strefie żółtej – w trybie mieszanym. Za organizację zajęć w trybie mieszanym będzie odpowiadał dyrektor szkoły. Minister edukacji Dariusz Piontkowski powiedział, że ograniczenia zawiązane z funkcjonowaniem szkół będą obowiązywały od najbliższego poniedziałku 19 października.

Minister wyjaśnił, że decyzja rządu dotycząca szkół wynikała z chęci ograniczenia kontaktów społecznych: Chociażby przemieszczanie się uczniów nastoletnich do szkół ponadpodstawowych zmuszało do kontaktu z bardzo wieloma osobami, na przykład w środkach komunikacji publicznej – mówił Dariusz PiontkowskiSzkoły nie są jak na razie ważnym ogniskiem zakażenia i rozwoju epidemii, ale jednak te kontakty społeczne powodują prawdopodobnie rozprzestrzenianie się choroby, stąd decyzja Rady Ministrów – dodał.

Minister zaznaczył, że ograniczenia w obu strefach nie dotyczą kształcenia praktycznego, szkół specjalnych i specjalnych ośrodków wychowawczych: Są tam uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych i należy zapewnić im w miarę możliwości bezpośredni kontakt z nauczycielami i wychowawcami“- mówił szef resortu edukacji.

Dariusz Piontkowski zwrócił uwagę na to, że naukę na odległość mają mieć zapewnioną także uczniowie, którzy w domu mają problem z dostępem do komputera.: Tymi uczniami należy się zaopiekować w szkołach. Dyrektor placówki będzie miał obowiązek zorganizowania dla nich zajęć stacjonarnych bądź zajęć na odległość, ale na terenie szkoły i za pomocą sprzętu, który w szkole się znajduje – mówił minister.

Nauczyciele, którzy mają problemy ze sprzętem w domu, także powinni prowadzić zajęcia na odległość z terenu szkoły z wykorzystaniem sprzętu szkolnego. Minister przypomniał, że kształcenie na odległość to forma, która obowiązywała wiosną, i uczniowie oraz nauczyciele już ją znają. Dariusz Piontkowski dodał, że resort edukacji nadal oferuje korzystanie z platformy edukacyjnej epodreczniki.pl.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *