RN
TwitterFacebook

Rozpoczął się czas oczekiwania na przyjście Chrystusa

22 dni pozostało do Bożego Narodzenia. Od niedzieli w Kościele katolickim obchodzimy podzielony na dwa okresy adwent. Czas oczekiwania na przyjście Chrystusa jest również idealny do podjęcia życiowych postanowień.

Samo słowo adwent pochodzi od łacińskiego adventus, które oznacza przyjście. Dla starożytnych rzymian oznaczało ono przybycie Cezara, chrześcijanie używają go w nawiązaniu do przyjścia Chrystusa.

W tym roku adwent rozpoczął się 1 grudnia i potrwa cztery niedziele do 24. Podzielony jest na dwa okresy. Od pierwszej niedzieli grudnia do 16 – to czas kiedy czytane są teksty biblijne zapowiadające powtórne przyjście Chrystusa. Drugi z nich trwa od 17 do 24 grudnia i przygotowuje bezpośrednio do świąt narodzin Syna Bożego.

W liturgii na czas adwentu obowiązuje kolor fioletowy oznaczający walkę pomiędzy duchem a ciałem. Jedynym wyjątkiem jest trzecia niedziela adwentu, niedziela „Gaudete”, podczas, której kapłani noszą szaty w kolorze różowym. Najbardziej charakterystycznym zwyczajem adwentowym są roraty – msze święte odprawiane ku czci Matki Boskiej.

Wraz z rozpoczęciem adwentu Caritas rozpoczął sprzedaż świec wigilijnych, z których dochód przeznaczony zostanie na pomoc dla dzieci w Polsce i za granicą. W ramach 26-stej edycji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom do sprzedaży trafi 2 miliony świec.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *