RN
TwitterFacebook

Ruszyła organizacja Wielkiego Jubileuszu!

Ruch Światło-Życie działa w diecezji łomżyńskiej już 50 lat. Z okazji okrągłej rocznicy jego członkowie i sympatycy przygotowują obchody Wielkiego Jubileuszu. Jedno ze spotkań organizacyjnych odbyło się w środę 29 stycznia w łomżyńskim Domu Rekolekcyjnym Świętej Rodziny.

Spotkanie dotyczyło między innymi medialnego przygotowania Jubileuszu i omówienia inicjatyw towarzyszących głównym obchodom 50 lecia. Te planowane są na 20 czerwca bieżącego roku w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży.

W skład komitetu organizacyjnego Wielkiego Jubileuszu wchodzą: ks Dawid Kulesza – moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, ks Łukasz Andrzejczyk – moderator diecezjalny Domowego Kościoła, ks. Aleksander Suchocki – wieloletni moderator diecezjalny Ruchu, Anna i Tomasz Przybyszewscy – para diecezjalna Domowego Kościoła, Ewa i Janusz Kazimierczukowie oraz Marzena i Artur Klimaszewscy – pary rejonowe DK, oraz członkowie i sympatycy, wśród nich Grażyna Święcicka – wieloletnia animatorka oaz, Lidia Załuska, Aneta Maciejewska, Grzegorz Zawrotny i Tadeusz Kowalewski.

Chcąc doszukać się początków Ruchu Światło-Życie w diecezji łomżyńskiej, trzeba sięgnąć do roku 1970. Wówczas na rekolekcje oazowe wyjechała pierwsza grupa młodzieży z parafii Małkinia, gdzie wikariuszem był ś.p. ks Zygmunt Urban. Z uczestników rekolekcji zawiązała się wówczas stała grupa parafialna. Podobne stworzyły się później między innymi w Ostrowi Mazowieckiej i Łomży, również w należących wtedy do diecezji łomżyńskiej Suwałkach. Warto przypomnieć również rok 1965. księża z diecezji łomżyńskiej uczestniczyli w rekolekcjach w Krościenku, prowadzonych przez ks. Franciszka Blachnickiego – założyciela Ruchu. Ich obecność jest udekumentowana wpisem do księgi pamiątkowej w Krościenku. Wśród nich byli między innymi ś.p biskup Edward Samsel, abp Józef Michalik, ks. Radzisław Ambroziak – mówi ks. Aleksander Suchocki związany z Ruchem od 1978 roku. 

Pierwsze w Polsce rekolekcje oazowe odbyły się w 1954 roku w diecezji katowickiej. Dziewięć lat później zorganizowano pierwsze 15 dniowe rekolekcje Ruchu Światło-Życie dla dziewcząt.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 − two =