RN
TwitterFacebook

Rycerze Jana Pawła II w Sanktuarium w Ostrołęce

Rok 2020 to rok obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce uczciła wielkiego rodaka erygowaniem Chorągwi Zakonu Rycerzy Jana Pawła II w dniu 11 października 2020 r. Pierwsza Chorągiew powstała 1 kwietnia 2011 roku.

Zakon ten liczy już 800 Braci Rycerzy i posiada 70 Chorągwi Rycerskich w 70 parafiach w całej Polsce. Również jego dwie Chorągwie działają na Ukrainie oraz jedna w Kanadzie w Toronto. Założycielem tego dynamicznego katolickiego publicznego stowarzyszenia wiernych jest Instytut Działalności Religijnej. Jego Reguła została zatwierdzona 2 kwietnia 2012 r. przez arcybiskupa Henryka Hosera. Generałem Zakonu Rycerzy jest dr Krzysztof Andrzej Wąsowski, adwokat, pracownik naukowy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Celem Zakonu Rycerzy Jana Pawła II jest angażowanie się w dzieło nowej ewangelizacji. Czerpią oni wzór z przykładu życia swojego świętego patrona, aby w ten sposób rozpowszechniać treść i formy nauczania polskiego papieża. Podejmują trud osobistego dążenia do świętości i przyczyniają się do uświęcenia świata, który szczególnie w dobie dzisiejszej narażony jest na zmasowany ateizm, a chrześcijanie są niejednokrotnie prześladowani, zabijani lub wypędzani ze swoich krajów. Dlatego Rycerze bronią wartości chrześcijańskich, bronią życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci i wspierają chrześcijan na całym świecie. Jest to zakon męski. Strojem ceremonialnym członków Zakonu jest czarna mantulla z żółtym obszyciem i herbem Zakonu znajdującym się na piersi i plecach. Uszycie stroju sfinansowała parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce.

Starania o erygowanie Chorągwi Zakonu Rycerzy Jana Pawła II czynił ks. Ryszard Pawłowski, który został jej kapelanem. Zgodę na jej utworzenie wydał ks. dr Zdzisław Grzegorczyk, proboszcz oraz kustosz Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego.

Przed uroczystą Msza świętą odbyło się ślubowanie dziesięciu członków nowo powołanej Chorągwi Zakonu Rycerzy Jana Pawła II św. Antoniego Padewskiego. Eucharystii przewodniczył ks. Zdzisław Grzegorczyk. W czasie liturgii nastąpiło wręczenie pektorałów rycerskich nowym członkom Zakonu, a także różańców świętych, który według prastarej tradycji Kościoła jest „mieczem przeciwko szatanowi”. W słowie Bożym proboszcz ks. dr Zdzisław Grzegorczyk wyjaśniał sens przypowieści o uczcie. Powiedział, że „jesteśmy zaproszeni na ucztę do Królestwa Niebieskiego, na ucztę w Niebie. Jej przedsmakiem tu na ziemi jest Eucharystia /…/. Św. Jan Paweł II jest w Niebie. Nauczył nas cierpieć, jak umierać, jak przechodzić do wieczności, a nade wszystko jak żyć wedle wymagań Bożych /…/. Po śmierci tego papieża wołano «Santo subito!, czyli wyrażono pragnienie, aby natychmiast ogłoszono go świętym /…/ Jego Rycerze mają więc bojowe zadanie, aby bronić Jana Pawła II przed atakami ze strony nieprzyjaciół Kościoła i bronić wiary oraz pozytywnych autorytetów w środowiskach osób duchownych, nauczycielskich, lekarskich».

Przed błogosławieństwem wiernych przemawiał generał Zakonu Rycerzy Jana Pawła II dr Krzysztof Andrzej Wąsowski, który krótko poinformował o stanie obecnym Zakonu, o jego planach na przyszłość i zaprosił chętnych, aby za poleceniem obecnych członków pierwszej ostrołęckiej Chorągwi chcieli wypełniać zadania Zakonu jako nowi członkowie. Podziękował ks. Ryszardowi Pawłowskiemu za duszpasterską opiekę nad Chorągwią jako jej kapelan. Również ks. dr Zdzisław Grzegorczyk złożył gorące podziękowania gościom i Rycerzom nowej Chorągwi Zakonu utworzonej przy parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce i życzył jej owocnego wypełniania misji zatwierdzonej przez Kościół.

Wiesław Janusz Mikulski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *