RN
TwitterFacebook

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Jest wskazanie WHO, które mówi o tym, żebyśmy korzystali z maseczek

Rzecznik ministerstwa zdrowia nie wykluczył wprowadzenia zalecenia noszenia maseczek w miejscach publicznych. Wojciech Andrusiewicz odpowiadając na pytania dziennikarzy wyjaśnił, że zgodnie z rekomendacjami ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia chodzi o maseczki przygotowywane lub szyte domowym sposobem.

– To jest wskazanie WHO, które mówi o tym, żebyśmy korzystali z maseczek, które jesteśmy sobie w stanie sami przygotować. Będą to najczęściej maseczki bawełniane, kilkuwarstwowe, które uchronią nas przed bezpośrednim kontaktem z otoczeniem, ale też ochronią otoczenie przed bezpośrednim kontaktem z nami i możliwością zakażenia – zaznaczył.

Rzecznik resortu zdrowia podkreślił, że musimy się liczyć z tym, że jeżeli wszystkie państwa zaczną rozdysponowywać maseczki jednorazowe, operacyjne lub z filtrami HEPA, to zabraknie tego sprzętu w szpitalach i dla personelu medycznego, tam gdzie jest on najbardziej potrzebny.

– Możliwa jest rekomendacja, żebyśmy na ulice, w miejsca publiczne wychodzili ze środkami ochrony osobistej, które sami jesteśmy sobie w stanie przygotować, które ochronią nas od bezpośredniego kontaktu i nie wykluczmy, że takie zalecenie się pojawi – podkreślił.

W związku z koronawirusem hospitalizowanych jest 2476 osób, ponad 148 tysięcy jest objętych kwarantanną, a 36 tysięcy jest pod nadzorem epidemiologicznym. Ministerstwo zdrowia poinformowało o 191 osobach, które wyzdrowiały.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × three =