RN
TwitterFacebook

Rzecznik ZUS: dla kogo świadczenie za czas kwarantanny

Ponad 180 tysięcy osób w Polsce jest objętych kwarantanną. Za ten czas zatrudnieni, którzy nie mogą pracować zdalnie mają prawo do świadczenia chorobowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak informuje Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS-u, podstawą do wypłaty będzie decyzja inspektora sanitarnego lub zwolnienie lekarskie. Inaczej jest w przypadku osób, które są poddane kwarantannie po powrocie do kraju.

– Te osoby również mają prawo do świadczeń z tytułu choroby. Żeby je otrzymać powinny w ciągu trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny złożyć oświadczenie w ZUS-ie lub u pracodawcy. Wzór oświadczenia jest do ściągnięcia ze strony internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mówi rzecznik.

Za czas kwarantanny – tak samo jak za zwolnienie – pracownik dostanie 80 procent wynagrodzenia. Jak wyjaśnia rzecznik ZUS-u nie wszystkie formy zatrudnienia dają prawo do tego świadczenia, ale tylko te, przy których jest opłacana składka chorobowa. To oznacza, że świadczenia chorobowego za czas kwarantanny nie dostanie osoba zatrudniona na umowę o dzieło. Zatrudnieni na umowę zlecenie dostaną świadczenie, jeśli pracodawca opłaca dobrowolną składkę chorobową.

Osobom samozatrudnionym także przysługują za czas kwarantanny pieniądze z ZUS-u, ale tylko jeśli opłacają składkę chorobową, która w ich przypadku też nie jest obowiązkowa.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *