RN
TwitterFacebook

„Są domy, w których nie ma ani jednej książki”. Anna Skiepko o czytelnictwie

Czytelnictwo w Polsce ma się nienajgorzej, choć niektóre dane powinny niepokoić – mówi Anna Skiepko, nasza prezenterka, prowadząca w Radiu Nadzieja między innymi audycję „Ministerstwo Książek”. Za swoje działania na rzecz promocji czytelnictwa została w tym roku uhonorowana Małym Feniksem – nagrodą Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Ponad 30% Polaków przeczytało w ubiegłym roku tylko jedną książkę. – Weźmy jednak pod uwagę, że czytamy mnóstwo treści w internecie, do tego artykuły specjalistyczne, ciekawostki na blogach – podkreśla Anna Skiepko. Naszą nagrodzoną prezenterkę bardziej niepokoi fakt, że mimo łatwiejszego dostępu do lektur i zamożności społeczeństwa, wiele polskich półek świeci pustkami. – Przeraża mnie to, bo według danych są w Polsce domy, gdzie nie ma ani jednej książki. Czytamy mniej, ale mamy też większy wybór atrakcji na wolny czas – dodaje Anna Skiepko.

Dostrzega również niesłabnące zainteresowanie książkami katolickimi. Jej zdaniem duchowe lektury zdają egzamin i są coraz lepszej jakości, między innymi pod kątem językowym. Wydawnictwa katolickie wypuszczają czasami na rynek chociażby książki dla dzieci, albumy i poradniki, znajdujące uznanie w oczach czytelników. – Nie wszystkie treści powinny być dla nas drogowskazami życiowymi – kończy swoją wypowiedź Anna Skiepko, powołując się na jeden z poradników, w którym autor zachęcał do wyrzucenia wszelkich pamiątek po dziadkach, uważając je za niepotrzebne i wręcz szkodliwe.

Wręczenie Nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Mały Feniks 2019 w sobotę podczas Gali wieńczącej XXV Targi Wydawców Katolickich, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

pd / fot. AS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *