RN
TwitterFacebook

Są dowody na istnienie Boga? – filozofia św. Tomasza z Akwinu

Wielu próbowało, nie wielu się udało udowodnić, że Bóg istnieje. Niektórzy twierdzą, że takie udowodnienie w ogóle nie jest możliwe, ale inni, jak np. wspominany dziś w liturgii św. Tomasz z Akwinu był zdania, że rozum mamy po to, by takich dowodów szukać i sam wskazywał pięć argumentów mających przekonać nas do istnienia Boga:

* Jeśli istnieje ruch, to istnieje Pierwszy Poruszyciel.
* Jeśli każda rzecz ma swą przyczynę, istnieje pierwsza przyczyna sprawcza.
* Jeśli byty przygodne nie istnieją w sposób konieczny (pojawiają się na świecie i przemijają), musi istnieć byt konieczny.
* Jeśli rzeczy wykazują różną doskonałość, to istnieje byt najdoskonalszy.
* Jeśli celowe działanie jest oznaką rozumności, to ład i porządek w działaniu bytów nieożywionych, lub pozbawionych poznania, świadczą o istnieniu Boga, kierującego światem nieożywionym.

Św. Tomasz już w dzieciństwie pragnął zrozumieć Boga, dlatego też pilną nauką rozwijał umysł. Inspirował się filozofią klasyków, zwłaszcza Arystotelesa, ale nadawał jej nowego chrześcijańskiego znaczenia. Twierdzenia rozumowe innych filozofów konfrontował zawsze z Bożymi przykazaniami. Jedne z najsłynniejszych dzieł św. Tomasza to „Summa contra gentiles, czyli apologia wiary przeciwko poganom”, „Kwestie dysputowane”, „Komentarz do Sentencji Piotra Lombarda”, i „Summa teologiczna”. Jest on też autorem hymnu „Zbliżam się w pokorze”.

Choć święty Tomasz żył w XIII wieku do dziś jego dzieła są inspiracją wielu nurtów filozoficznych. Nauczanie św. Tomasza miało też duże znaczenie dla wykładni wiary katolickiej, nie bez przyczyny został on przecież ogłoszony doktorem Kościoła. W sposób szczególny patronuje dominikanom, teologom, studentom oraz wszystkim uniwersytetom i szkołom katolickim.

Beata Borkowska

6 komentarzy

 1. Józef Odpowiedz

  Sw. Tomasz jest patronem Dominikańskiej szkoły wiary w Białymstoku.

  1. Ada Odpowiedz

   Chodzę do tej szkoły:)

   1. Wujek Odpowiedz

    ja tez ado

 2. marek Odpowiedz

  Myślę też, ,że nie ma żadnego dowodu tego,że Pan Bóg nie istnieje…

  1. Bartek Odpowiedz

   Jest. Nie istnieje bo nie można udowodnić, że istnieje. Natomiast w drugą stronę to tak nie działa. Bo jak można udowodnić, że coś nie istnieje? Co faktycznie nieistnieje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *