RN
TwitterFacebook

Serce Jezusa, gorejące ognisko miłości

„Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa” jest piękną modlitwą. Wielu ludzi często do niej sięga. W czerwcu – może bardziej intensywnie, bo codziennie – kontemplujemy rzeczywistość Bożej miłości, której znakiem jest przebite serce Zbawiciela. Na początku każdej litanii, także i tej, jest wezwanie do Trójcy Przenajświętszej. Każda bowiem litania ma nas doprowadzić do spotkania z Bogiem w Trójcy Jedynym. Mamy żyć Jego życiem, kochać prawdziwą miłością.

W „Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa” jest szereg wezwań. Oto niektóre z nich: „Serce Jezusa, Syna Ojca przedwiecznego”, „Serce Jezusa, przez Ducha Świętego utworzone”. Wezwania te przypominają, że powinniśmy łączyć się z Bogiem w Trójcy Świętej Jedynym. Najprostszym sposobem jest Komunia Święta sakramentalna oraz Komunia duchowa. Przyjmujemy Pana Jezusa do naszego serca. On zaś łączy nas z Bogiem Ojcem i posyła Ducha Świętego. Komunia Święta przypomina o sercu Jezusa i jego miłości. Człowiek żyjący Komunią Świętą rozwija w sobie to nadprzyrodzone życie, którego udziela mu cała Trójca. Taki chrześcijanin promieniuje radością Dobrej Nowiny.

Inne wezwania brzmią bardzo wymownie: „Serce Jezusa, gorejące ognisko miłości”, „miłości skarbnico”, „dobroci i miłości pełne”. Objawia się w nich tajemnica Bożego serca. Jakże głęboka symbolika tkwi w słowach „ognisko”, „skarbnica”, czy też w przymiotniku „pełne”. W wezwaniach zawiera się też pytanie: Co robię z miłością, która pochodzi z Boskiego serca? Czy korzystam z niej? Czy mam otwarte serca by ją zaprosić?
Gdy wymawiamy słowa modlitwy: „Serce Jezusa, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia”, zatrzymujemy się na chwilę, bo dużo w nas zabiegania, niepokoju, zawziętości, zniecierpliwienia, agresji. Przychodzi pragnienie, by odpocząć przy Bożym sercu, zaczerpnąć z niego trochę cierpliwości i uspokojenia. Jezus zapewnia, że przy Jego kochającym sercu możemy czuć się bezpiecznie. Cierpliwe serce Jezusa reguluje nasze rozkołatane serca, uczy tak żyć, byśmy nie byli pokaleczeni przez zło tego świata. A jeśli tak się już stało, to ratunek mamy w Jezusowym sercu, które scharakteryzowanie jest jako „serce wielkiego miłosierdzia”.

Mówimy o Jezusowym sercu, że jest „hojne dla wszystkich, którzy Go wżywają”. Serce to ogarnia wszystkich. Jezus nie czyni wyjątków. Kocha wszystkich. Każdy zaś odczuwa, że jest najważniejszy w jego sercu. Nie ma bowiem żadnego limitu Bożej miłości. Wychodzi ona z Jezusowego serca i rozrasta się w ludzkich sercach. Hojność jest piękną cechą. Boża hojność każe nam kierować się miłością bezinteresowną.

Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa” niech będzie modlitwą nie tyle ustnej recytacji, ile modlitwą serca – kontemplacji kochającego nas Jezusa. Niech uczy takiej ludzkiej wrażliwości, jaką promieniuje Jezus Chrystus, nasz Pan i jednocześnie nasza Miłość.

Ks. Jan Okuła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − twenty =