TwitterFacebook

Siódemka wspiera chorych na Wileńszczyźnie

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży wspólnie z rodzicami i gronem pedagogicznym zorganizowali zbiórkę artykułów dla podopiecznych Hospicjum im. błogosławionego ks. Michała Sopoćki w Wilnie.

Zebrano najbardziej przydatne artykuły chemiczne. Serce okazał między innymi 14-letni Stanisław, uczeń łomżyńskiej siódemkiUsłyszeliśmy o potrzebach Hospicjum w Wilnie i postanowiliśmy zgromadzić to, co możemy. Zebraliśmy pampersy, środki czystości, maści i ubrania. Akcja rozpoczęła się w połowie września. Zaangażowani zostali rodzice i nauczyciele.

Oczywiście, że te dary nie zaspokoją potrzeb wileńskiego hospicjum. Świadczą jednak o otwartym sercu środowiska szkolnego i gotowości do pomocy drugiemu człowiekowi. Wspólnymi siłami z pewnością możemy zrobić więcej – mówi psycholog szkolny Małgorzata Rytel, podaje też przykład dwóch wyjątkowych sytuacji, które pozostały w jej pamięci: Pomogła nam matka, która sama wyszła z wielkiej życiowej traumy, straciła niedawno cały swój majątek i przyniosła część środków pielęgnacyjnych, które sama otrzymała w darze. Przyszła też do mnie matka z dwójką dzieci, wszyscy korzystają ze wsparcia socjalnego, a jednak zaoszczędzili kilka złotych i kupili kilka artykułów. Było znacznie więcej poruszających sytuacji, nikt nie chciał rozgłosu. To również dobry moment, aby bardzo podziękować rodzicom za ich udział.

Dary zostaną teraz dostarczone do wileńskiego hospicjum, w którym opieka paliatywna świadczona jest osobom dorosłym, również poprzez pomoc domową. Warto przypomnieć, że staraniem osób świeckich i duchownych powstaje drugie skrzydło Hospicjum, przeznaczone dla dzieci chorych na nowotwór. Koszt budowy tej części ośrodka to ponad milion euro, w zbiórkę środków zaangażowany się osoby cieszące się szczególnym społecznym zaufaniem. Są wśród nich Robert Lewandowski oraz Prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Lokalnego wsparcia udziela Naczelna Organizacja Techniczna z Łomży. Jej prezes, Piotr Grabani, powiedział w rozmowie z Maciejem Kowalskim na antenie Radia Nadzieja, że bliski realizacji jest projekt wsparcia litewskiego hospicjum kwotą 40 tysięcy złotych z okazji 40-lecia istnienia NOT.

pd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *