RN
TwitterFacebook

Śniadowo: Odsłonięcie pamiątkowej tablicy Sybiraków [FOTO]

Piękny dzień, piękne święto i piękne upamiętnienie pamięci ofiar Sybiru. Dzisiaj w kaplicy na cmentarzu parafialnym w Śniadowie odsłonięta została tablica, która upamiętnia osoby z regionu gminy Śniadowo, które zostały zesłane na Syberię.

Uroczystość rozpoczęła się po godzinie 10., gdy przybyli Sybiracy symbolicznie odsłonili tablicę z nazwiskami zesłańców. Następnie tablice poświęcił bp Tadeusz Bronakowski, a po tym zebrani mogli odsłuchać Hymnu Sybiraków. Na koniec uroczystości przybyli Sybiracy otrzymali kwiaty, a zaproszeni goście w postaci posłów: Lecha Antoniego Kołakowskiego i Stefana Krajewskiego, starosty Lecha Szabłowskiego oraz wójta gminy Śniadowo, Rafała Pstrągowskiego złożyli symboliczne kwiaty pod tablicą.

Dzisiaj oprócz stulecia Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego, przypominamy o Sybirakach, czyli osobach z gminy Śniadowo, które zostały wywiezione na Syberięmówi wójt Rafał Pstrągowski.Jest to inicjatywa mieszkańców, którzy chcieli upamiętnić nazwiska tych rodzin, tych osób, które były na nieludzkiej ziemi. Ważne jest, żeby przyszłe pokolenia o tych tragicznych losach w naszej historii pamiętały.

Wzruszenia podczas dzisiejszej uroczystości nie ukrywała pani Irena Boryszewska (wtedy Cholewicka), która została zesłana na Sybir wraz z rodziną w wieku 10. lat:

Bardzo się cieszę, że mamy taki dzień, jak dzisiaj. Może wielu ludzi przybyć i zobaczyć te nazwiska. To już jest koniec Sybiraków. Miałam wtedy 10 lat, a teraz mam 90 i nie wszyscy tego dożyli i w związku z tym żyjących Sybiraków jest coraz mniej. Dobrze, że się o nich pamięta, bo to było bardzo, bardzo trudne przeżycie. Byłam wtedy dzieckiem i dużo pamiętam, ale to co pamiętam, to do końca swoich dni będę pamiętać, jako najcięższe lata mego dzieciństwakończy łamiącym się głosem pani Irena.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:

JT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *