RN
TwitterFacebook

Spotkanie młodości z doświadczeniem. Prymicyjne błogosławieństwo w Domu Wspólnoty Kapłańskiej [FOTO]

We wtorek, wczesnym rankiem, dziesięciu nowowyświeconych kapłanów sprawowało Mszę z prymicyjnym błogosławieństwem w Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży. Uroczysta Eucharystia zgromadziła w kaplicy Domu siostry zakonne, świeckich pracowników i kapłanów emerytów, którzy wspólnie z księżmi neoprezbiterami koncelebrowali tę Mszę świętą.

Słowo powitania wygłosił ks. dr Krzysztof Chodkowski – dyrektor Domu Wspólnoty Kapłańskiej, który zwrócił uwagę iż Seminarium, w którym formują się przyszłe pokolenia kapłanów, znajduje się w centrum diecezji. Ale jest też taki Dom, który ze względu na liczebność, jest też sercem diecezji, to jest ten dom, w którym się dzisiaj znajdujemy. Dom, w którym nie formacja do kapłaństwa się liczy, ale formacja do świętości – mówił ks. Chodkowski witając i przedstawiając księży neoprezbiterów.

W homilii ks. Krzysztof Chodkowski nawiązał również do Domu jako miejsca, w którym spotyka się młodość z doświadczeniem. Wasza obecność w Domu Wspólnoty Kapłańskiej – domu księży emerytów – można powiedzieć, że jest elementem formacji, ale nie seminaryjnej, bo skończyliście seminarium, lecz formacji kapłańskiej. To jest takie niezwykłe, że wy, drodzy neoprezbiterzy, kiedy stawiacie pierwsze kroki na drodze kapłaństwa, przychodzicie do domu, w którym mieszkają księża, o których można powiedzieć, że swoje życie, związane z dekretami i posłaniami biskupa, przeżyli. Teraz żyją ucząc się tajemnicy krzyża, bo w kapłańskie życie wpisany jest krzyż Chrystusa. I wy, drodzy neoprezbiterzy, uczycie się dzisiaj, tutaj, tajemnicy krzyża – mówił ks. Chodkowski. Prosił też młodych kapłanów, by nie omijali tego domu, gdyż kapłani, którzy w nim mieszkają to skarbnica wiedzy i mądrości. Przypominając słowa papieża Franciszka, ks. Krzysztof mówił, iż starsi kapłani są jak wino, im starsze tym lepsze. Mają też ponadczasową wartość oraz mądrość i doświadczenie, z którego warto korzystać. Tego doświadczenia i mądrości nie znajdziecie w żadnym podręczniku do teologii, w żadnej książce z kazaniami, nigdzie, bo to jest doświadczenie życia, które ci kapłani przeżyli. Korzystajcie z tego wielkiego daru jaki mamy.

Ksiądz dyrektor zachęcił też młodych kapłanów do korzystania z darów i talentów, jakimi zostali obdarowani. Grajcie koncert swego życia na tych darach, jakie Bóg wam ofiarował. A jeśli Jemu zaufacie możecie być pewni, że będzie to najpiękniejszy koncert jaki świat widział – mówił, kończąc homilię ks. Chodkowski.

Następnie kapłani seniorzy, wspólnie z neoprezbiterami, koncelebrowali Mszę świętą na zakończenie której nowowyświeceni księża udzielili prymicyjnego błogosławieństwa siostrom zakonnym, świeckim pracownikom domu i kapłanom.

Dla księdza neoprezbitera Kamila Zaremby, który przewodniczył Eucharystii, to bardzo ważny moment w tej rozpoczętej posłudze. Przede wszystkim ten dom jest dla nas takim przykładem, że kapłaństwo Chrystusa jest naprawdę wieczne też i formularz Mszy św., jaki został dzisiaj użyty, to jest Msza św. o Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie i świadectwo tych kapłanów, którzy już na emeryturze sprawują Eucharystię, modlą się i posługują, jest dla nas znakiem, że to kapłaństwo jest nieprzemijające i, że my w nim też bierzemy udział. Daj Boże, byśmy kiedyś, po latach szczęśliwej pracy, tutaj się znaleźli i Bogu mogli dziękować za to wszystko, co się dokonało – mówił w rozmowie z Radiem Nadziej ks. Kamil Zaremba.

Kapłani neoprebiterzy sprawowali w poniedziałek Mszę prymicyjną w Opactwie Sióstr Benedyktynek w Łomży, dzisiaj prymicyjnego błogosławieństwa udzielą jeszcze w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. W środę udają się na Jasną Górę, gdzie przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, będą dziękować za dar powołania i prosić o jej wstawiennictwo i opiekę. Kapłani, którzy wyrośli z Ruchu Światło-Życie, Mszę prymicyjną odprawią również w centrum ruchu w Krościenku nad Dunajcem.

Joanna Ekstowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 + seventeen =