TwitterFacebook

Św. Barnaba to w pewnym sensie ojciec chrzestny św. Pawła [AUDIO]

„Św. Barnaba to jest człowiek, który wprowadził św. Pawła (…), przygarnął Pawła w Jerozolimie. Gdyby nie było Barnaby, Paweł prawdopodobnie nie mógłby być tak przyjęty, jak został przyjęty. Pamiętajmy, że Paweł był prześladowcą chrześcijan, był człowiekiem znanym ze swojego bardzo wrogiego nastawienia. Barnaba był dla niego takim mentorem, przyjacielem, posunąłbym się do takiego stwierdzenia, że wręcz ojcem chrzestnym w pewnym sensie, to znaczy tym, który wprowadził Pawła do wspólnoty. To tak naprawdę dzięki Barnabie Paweł mógł zaistnieć” – mówił w poranku „Siódma 9” ks. dr Zbigniew Skuza, biblista (diecezja łomżyńska). W rozmowie z Marcinem Fijołkiem przybliżył postać św. Barnaby, którego wspomnienie dziś obchodzimy.

„Tak naprawdę św. Barnaba miał na imię Józef, pochodził z Cypru, był lewitą i apostołowie nazwali go właśnie Barnabas, a to dlatego, że (…) on złożył swoje bogactwo u stóp apostołów. Po prostu oddał swoje majętności wspólnocie ludzi, którzy potrzebowali” – tłumaczył ks. Skuza.

Podkreślił, że Barnaba był postacią bardzo ważną w pierwotnym Kościele.

„Jeżeli Barnaba potrafił wprowadzić Pawła do wspólnoty, tzn. że cieszył się wielkim autorytetem. To musiał być człowiek, któremu można było zaufać (…) To osoba, która w Dziejach Apostolskich jest określona jako człowiek dobry, pełen Ducha Świętego, pełen wiary i później wprost mówi się, że był prorokiem i nauczycielem. A więc to osoba niezwykle ważna i w Kościele antiocheńskim był osobom absolutnie pierwszego planu” – mówił gość poranka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *