RN
TwitterFacebook

Świadczenia z ZUS z Tarczy Antykryzysowej

Od kilku miesięcy Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach pomocy związanej ze skutkami COVID-19, wypłaca świadczenia w ramach Tarczy Antykryzysowej. Tylko w województwie podlaskim Oddział ZUS przyjął blisko 122 tys. wniosków. Łączna kwota udzielonego wsparcia w naszym regionie to ponad 400 mln zł.

– Sytuacja związana z pandemią koronawirusa oznacza dla Zakładu znaczne zwiększą liczbę zadań i wzmożoną pracę. Przyjmujemy wnioski i wypłacamy świadczenia wynikające z pakietu ustaw zwanych Tarczą Antykryzysową. To przede wszystkim świadczenia postojowe, zwolnienie z opłacania składek, a także ulgi w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej. Wypłacamy także dodatek solidarnościowy i dodatkowy zasiłek opiekuńczy – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Zwolnienie ze składek

Od 1 kwietnia do 30 czerwca, kiedy to upłynął termin składania wniosków o zwolnienie z obowiązku opłacania składek, do ZUS w Białymstoku wpłynęło ok 53 tys. dokumentów o to wsparcie. W ciągu tych trzech miesięcy zwolniliśmy 46 tys. właścicieli firm ze składek na łączną kwotę ponad 288 mln zł.

Postojowe

56 tys. świadczeń postojowych dla osób prowadzących działalność jaki i wykonujących umowy cywilnoprawne została przekazana na konta w łącznej kwocie ponad 109 mln zł. Od 24 lipca zleceniobiorcy mogą samodzielnie składać wniosek o świadczenie postojowe po raz pierwszy bezpośrednio do ZUS przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych w sytuacji, gdy zleceniodawca odmówi im złożenia takiego wniosku.

Dodatek solidarnościowy

Ponad 58 tys. wniosków o wsparcie z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej wpłynęło do nas drogą elektroniczną, co zdecydowanie przyspieszyło ich rozpatrywanie. Wnioski o dodatek solidarnościowy zgodnie z zapisem w ustawie były już składane wyłącznie przez internet. Dzięki temu po kilku dniach od wejścia w życie przepisów świadczenie to 25 czerwca już zostało wypłacone pierwszym uprawnionym. Obecnie otrzymało je 2,5 tys. osób na łączną kwotę ponad 3 mln zł.

Wnioski tylko przez PUE ZUS

Od 24 czerwca wnioski o Tarczę antykryzysową, w tym o świadczenie postojowe oraz o dodatek solidarnościowy, można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).

Na stronie internetowej zamieszczona jest instrukcja, w jaki sposób krok po kroku założyć konto na PUE. Osoby, które nie mają dostępu do internetu mogą założyć profil placówce ZUS. Pomagają im w tym pracownicy Zakładu.

– Coraz więcej osób korzysta z PUE. Od marca do czerwca założono ponad 600 tys. profili. Można tu więc mówić o rekordowych przyrostach, dlatego, że dotychczas przybywało przeciętnie 60–70 tys. nowych użytkowników miesięcznie. Łącznie klienci ZUS założyli już blisko 4,5 miliony profili na PUE – mówi Krupicka.

Złożenie wniosku drogą elektroniczną pozwala uniknąć błędów. Elektroniczne wnioski są automatycznie wypełniane danymi osoby, która je składa. System pilnuje, aby niezbędne informacje zostały wypełnione. Nie pozwala również na przekazanie błędnego formalnie lub niekompletnego wniosku.

PO ZUS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *